Kolín stále jedná dotaci na úpravu čističky odpadních vod

Kapacita čističky odpadních vod v Kolíně je už několik let nedostačující. Město se rozhodlo požádat o dotaci z Evropské unie na její rozšíření a modernizaci. Peníze z fondů ale možná vůbec nedostane.

2 min. čtení

„Město Kolín si nedokáže sáhnout na dotaci, takové kritiky slýcháme. Minulé i současné vedení ale postupovalo přesně podle instrukcí ministerstva, postupovalo tak 40 měst, jinak jsme ani postupovat nemohli. Rok tvrdě bojujeme, aby dotace do Kolína přišla. Doufáme, že to vybojujeme,“ dodal starosta města Vít Rakušan pro Denik.cz. Dotace by měla činit zhruba 80 milionů.

“Pokud přijdou dotační peníze, musíme mít připravených okolo 60 milionů vlastních prostředků. Použít je na jiné investiční akce, nebo schovávat na čističku, to je obrovská neznámá. V půlce listopadu budeme odevzdávat materiály na ministerstvo životního prostředí, které by se mělo v dohledné době vyjádřit, zda dotace přijde, či nikoli,“ dodal starosta.

Kolín je jedním z několika desítek měst, kterým hrozí, že dotace z EU nedostanou. Důvodem jsou dlouhodobé smlouvy na provozování vodárenské infrastruktury. Operační program Životní prostředí, ze kterého je možné na modernizaci čistíren požádat o přidělení evropské dotace, takovéto žadatele významně znevýhodňuje. Česká republika svým pochybením ve vyjednávání dotačních podmínek uvedla města a obce do nelehké situace. V současné době v Kolíně provozuje vodárenskou infrastrukturu Vodos, jejíž smlouva uzavřená s městem vyprší v roce 2015.

Foto: Wikipedie, Miaow Miaow, GNU licence


Zdroj: Ola

Zdroj: Ola

Doporučujeme