Kohoutkovou ve Středočeském kraji nabízí přes 50 restaurací

Restaurace ve Středočeském kraji zákazníkům stále častěji nabízejí místo balené vody pitnou vodu z kohoutku. Podle údajů Středočeských vodáren se do projektu, který kohoutkovou vodu podporuje, v kraji zapojilo 52 restaurací. ČTK to dnes zjistila od vodáren.

4 min. čtení

Podle společností také roste zájem po vodě z kohoutku mezi jejich zákazníky. Loni ji pravidelně pilo 88 procent lidí, meziročně o devět procent více.

Podniky s nabídkou kohoutkové vody jsou označeny samolepkou. "Všem přihlášeným restauracím provádíme navíc bezplatný rozbor vody. Host tak může kdykoli požádat obsluhu o předložení certifikátu, který dokládá, že zařízení nabízí vodu nezávadnou," sdělila dnes ČTK mluvčí 1. Středočeské vodárny (1.SV) Kristina Blaszczyková. Dodala, že se do projektu na Příbramsku a v okolí Prahy zapojilo 20 restaurací.

Dalších 32 podniků podává vodu na Mělnicku a Kladensku. Podle mluvčí společnosti Středočeské vodárny (SV) Lenky Kozlové úspěšný projekt realizují již třetím rokem. Průzkumy za loňský rok podle generálního ředitele firmy Anatola Pšeničky dokazují, že obliba kohoutkové vody loni vzrostla o 9,2 procenta na 88 procent zákazníků společnosti. "V porovnání s rokem 2006 to představuje nárůst o 34,5 procenta," uvedl v tiskové zprávě Pšenička.

1.SV a SV jsou dceřiné společnosti skupiny Veolia Voda, která projekt v tuzemsku rozjela. Voda v restauracích se nabízí také v Praze, Plzni, Ústeckém kraji, východních Čechách i na Moravě. V zahraničí je podobná praxe běžná. Skupina Veolia Voda v ČR zásobuje čtyři miliony obyvatel a má kolem 5500 zaměstnanců. Celosvětově Veolia poskytuje služby 132 milionů obyvatel v 60 zemích.

1. SV provozuje vodovody a kanalizace obcí a měst na Příbramsku, Praze-východ a Praze-západ. Firma zásobuje vodou kolem 110.000 obyvatel kraje, spravuje téměř 1300 kilometrů vodovodů a kanalizace. SV jsou od roku 2004 provozovatelem 3300 kilometrů vodovodů a kanalizací na území bývalých okresů Mělník, Kladno, části Prahy-východ, Prahy-západ, Rakovník a Mladá Boleslav. Společnost zásobuje pitnou vodou 280.000 obyvatel a spravuje majetek v hodnotě přes 2,1 miliardy korun.


Zdroj: ČTK, Jana
Bábíková

Zdroj: ČTK, Jana Bábíková

Doporučujeme