Kohoutková voda se pije v Barceloně i v Melbourne

Hnutí Česko pije z vodovodu uveřejnilo anketu na téma jak moc se pije kohoutková voda v zahraničí. Výsledky jsou jednoznačné, v zahraničí se všude, kde to jen lze, dává více přednost pití vody kohoutkové než balené.

8 min. čtení

Před půlrokem jsme na Vodarenstvi.cz zveřejnili výsledky ankety na jednotlivých ambasádách – nakolik se v jejich zemích státy dává v restauracích přednost kohoutkové vodě před balenou. Výsledky byly jednoznačné – ve většině vyspělých zemích dávají přednost vodě z kohoutku. Toto potvrzuje také anketa hnutí Česko pije z vodovodu na podobné téma u jednotlivců z vybraných zemí.

V západních zemích je tento zvyk doma i ve veřejných zařízeních a restauracích už nezbytnou samozřejmostí. Státy s podobnou historií, jako je například Maďarsko, jsou na tom obdobně jako u nás. Státy více na východ by zjevně rády kohoutkovou pily, kdyby jim to umožnila lepší kvalita vody. Přečtěte si zde pár citací z vybraných odpovědí.

Ulrich Janecka – Melbourne
"Mohu potvrdit, že v Austrálii je úplně normální dostat v kavárnách a restauracích na požádnání vodu z kohoutku.
Je také docela běžné dostat zde karafu vody automaticky bez požádání, bez toho, že by jste si museli koupit nějaký jiný nápoj. Kvalita vody je zde navíc velmi dobrá a srovnatelná s balenou vodou, která je podle mého prostě předražená…."

Andrew Barton – Dunedin
"Chtít na Novém Zélandu v restauracích kohoutkovou vodu je úplně normální a vždy je zdarma.
Obvykle zde dostanete karafu vody i s plátkem citrónu přímo bez ptaní všem zákazníkům. Podávání kohoutkové vody podporuje dokonce ředitel zdejší asociace pro pohostinství
(National President of the Restaurant Association) Mike Egan…."

Victoria Hiles – USA
"V amerických restauracích se vás vždy zeptají, jestli chcete kohoutkovou nebo balenou vodu. Vodu dostanete obvykle v dávkovači. Tato voda se čerpá z potrubí, pak je ale ještě filtrována a chlazena v dávkovači. Stejně postupují i lidé doma. Celkově – američané sice balenou vodu kupovat budou, ale také hodně pijí vodu z kohoutku."

Albert Enrique Amores – Barcelona
"Až do nedávné změny v zákoně restauratéři museli svým zákazníkům na požádání vydat vodu z kohoutku… Pokud si objednáte jen vodu, číšníci vám přinesou balenou, pokud se přímo zeptáte na kohoutkovou, dostanete ji. V klubech se za vodu ale platí. Konzumace vody z kohoutku se odvíjí hodně od toho, kde žijete. Například v Barceloně pije kohoutkovou skoro každý, protože je prostě kvalitní a dobrá."

Ekrem Alpaslan – Adana
"V Turecku je pití kouhoutkové vody populární
. Máme dokonce slovo "susadim", které znamená "potřebuji vodu". Ve větších industrializovaných a zalidněných městech jako je Istanbul je ale trochu problém se znečištěním. Nicméně turecké vodohospodářské orgány neustále investují do budování nových čistíren odpadních vod a rekonstrukcí těch stávajících. V horských oblastech je samozřejmě voda velmi dobrá a lidé ji normálně pijí a také je zde plno oblíbených pramenů. V restauracích se zde servíruje oboje, jak voda balená, tak kohoutková. Hodně tradičních nápojů jako je "ayran" a různé limonády se dělají z kohoutkové vody.."

Elena Efremova – Petrohrad
"V Rusku kohoutkovou vodu moc nepijeme, pokud na ni nemáme v bytě dobré filtry. Pije ji jen ten, kdo má dobře funkční filtr. Také v restauracích se servíruje balená voda a já neznám nikoho, kdo by se číšníka zeptal na vodu z kohoutku. Napít se kohoutkové vody se vám podaří jedině, když vás restauratéři ošidí a místo balené vody vám nalijí kohoutkovou. To všechno se ale děje prostě proto, že máme velmi starý a ne příliš funkční potrubní a filtrační systém."

Erno Muzamel – Budapešť
"V Maďarsku pije spousta lidí doma kohoutkovou vodu. V kancelářích pak máme automaty na vodu, ze kterých si můžete dát buď minerálku nebo čistou vodu z kohoutku. V samoobslužných restauracích, na školách a univerzitách je voda z kohoutku taky běžná, ne ale v normálních restauracích."

Zdroj: www.zvodovodu.cz


Zdroj: PK

Zdroj: PK

Doporučujeme