Kočí na Chrudimsku letos dokončí kanalizaci a čističku asi za 100 milionů korun

Obec Kočí na Chrudimsku bude mít do konce roku hotovou výstavbu kanalizace a čistírny odpadních vod. Její dosud největší investiční akce bude stát téměř 100 milionů korun bez DPH, nárůst cen stavebních prací a materiálů náklady neovlivnil. Vznikly pouze dodatečné náklady vlivem změn projektu, řekl ČTK starosta Marcel Havránek (Za prima obec).

3 min. čtení

"Měli jsme vícepráce při kolizi s naší dešťovou kanalizací. Některé trubky byly v dezolátním stavu, někde to nevycházelo výškově. Musela se dělat i přeložka dešťové kanalizace, ale na to všechno se narazilo až během výstavby," uvedl Havránek.

Obec zrhuba s 650 obyvateli a ročním rozpočtem kolem deseti milionů korun získala na stavbu dotaci z Operačního programu životní prostředí 47 milionů korun,vzala si také úvěr. Pardubický kraj přispěl částkou 6,6 milionu korun.

V zimě bude zahájen půlroční zkušební provoz, během té doby by se měly domácnosti na kanalizaci připojit. "Všechno ještě lidem budeme vysvětlovat, vznikne i komise, která bude nemovitosti obcházet a kontrolovat, zda jsou připojené a septik zrušený," uvedl Havránek. Obyvatele chce obec motivovat i tím, že jim nebude účtovat náklady na část přípojky, pokud vše stihnou do léta. Po dokončení výstavby bude také nutné ve spolupráci s krajskými silničáři obnovit asfaltový povrch komunikací.

V obci dosud existovala pouze společná dešťová a splašková kanalizace, která ústí do Kočského potoka. Při suchu, které panovalo v minulých letech, však byla koncentrace splašků v malém vodním toku příliš vysoká. O bydlení ve vesnici, která je jen několik kilometrů od Chrudimi, je značný zájem a kanalizace je nezbytná pro další rozvoj výstavby rodinných domů.

Foto: Wikipedia, Palickap, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme