Klatovští rybáři loví Hnačov na Klatovsku, jeden z největších rybníků rybářství

Klatovští rybáři dnes a ve čtvrtek loví rybník Hnačov na Klatovsku, jeden z největších rybníků tohoto rybářství. Zhruba sedmdesátihektarová plocha přišla na řadu kvůli opravám po čtyřech letech. Rybník, kde byl díky kaskádám na přítoku dostatek vody, vydá na podzim 30 a 40 tun kaprů a do tří tun vedlejších ryb, hlavně línů a štik, tedy jako ve standardních letech. 

7 min. čtení

Už na jaře a v létě tam vylovili 58 tun kaprů. Celkem to tak bude do 100 tun ryb, což má tvořit jedenáctinu roční produkce firmy. Bude to asi rekord Hnačova, řekl ČTK šéf horažďovického střediska František Trhlík. Ceny vánočních kaprů se kvůli výraznému růstu cen krmného obilí a nafty zvýší meziročně zhruba o desetinu.

Klatovští rybáři, který naplánovali výlovy až do 25. listopadu, chtějí ve 147 rybnících odlovit na podzim téměř 600 tun kaprů a do 50 tun vedlejších ryb, stejně jako v jiných letech. Podle ředitele Václava Voráčka je kvalita ryb i jejich zdravotní stav velmi dobrý, váha je trochu nižší. Kvůli vysokým cenám obilí, které se meziročně zdvojnásobily, musela firma držet úspornější režim krmení.

"Kaprů na vánoční trh zajistíme dostatek," uvedl ředitel. Firma neočekává, že bude letos po výrazném zdražování vepřového i hovězího masa větší zájem o české sladkovodní ryby, záležet bude na tom, kolik budou muset lidé vydat od ledna za energie. Spotřeba sladkovodních ryb v ČR zůstává na jednom kilogramu na hlavu, celkem i s mořskými druhy je pětinásobná.

Loňská cena "klatovského" kapra se při vánočním prodeji na stáncích pohybovala kolem 120 Kč/kg. Letos se podle Voráčka meziročně zvýší asi o deset procent, což je podobné jako u ostatních českých firem. Rybářství Třeboň, největší producent sladkovodních ryb v Evropě, už oznámilo, že očekává, že kapr bude při vánočním prodeji u stánků stát 130 až 140 Kč/kg. Na Hnačově na hrázi se dnes prodával kapr za 115 Kč/kg, stejná cena je při podzimních výlovech na všech rybnících Klatovského rybářství.

"Z hlediska bezpečnosti je dobře, že se udělala rekonstrukce Hnačova, je vypočítaná na tisíciletou vodu. Práce při výlovech zůstává ale pořád stejná," řekl Voráček. Opravená je dlouhá hráz, nové výpustní zařízení a bezpečností přelivy, vše za deset milionů korun. Lidé v obci pod hrází se nemusí vody bát. "K lovu tady bude mezi 30 až 40 tunami. Na jaře a v létě, se tu odchytalo dalších až 60 tun. Nevěděli jsme, co bude rybník po rekonstrukci dělat, a tak jsem sem dávali hlavně kapra," uvedl. Podle Trhlíka šlo rybářům o to, aby kapři "zpracovali dno zarostlého rybníka". Na Hnačově byl dnes hlavně kapr od 1,5 do 2,5 kg pro český trh i na export, kam jde polovina ryb.

Hnačov, který se loví jednou za dva roky, je kromě chovného i rekreačním rybníkem. "Je tu 22 lidí, z toho sedm firemních zaměstnanců. Zbytek jsou brigádníci, takoví srdcaři, z okolních obcí," řekl Trhlík. Vypouštění rybníka, kde bylo asi jeden milion metrů krychlových vody, trvalo před výlovem měsíc. Rybáři museli regulovat objemy vody, aby ji menší koryto zvládlo.

Firma má za sebou polovinu podzimních rybníků, ale jen třetinu objemu ryb, velké plochy ji teprve čekají. Největší rybník Kovčín se 106 hektary, také na Klatovsku, ji čeká 8. a 9. listopadu. Letos nebudou na rybnících žádné akce typu poutí.

Klatovské rybářství loni vyprodukovalo asi 1100 tun ryb, z toho zhruba 800 tun kaprů a 200 tun lososovitých ryb.

Foto: Wikipedia, Juandev, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme