Kladno a Mělník bude platit za vodu 77,11 korun

Odběratelé společnosti Vodárny Kladno-Mělník  (VKM) zaplatí o 0,3 haléře za litr vody více než v letošním roce, což znamená, že vodné a stočné stoupne o 3, 85 procenta.

2 min. čtení

Ceny pro rok 2011 včetně DPH
– vodné  44,44 Kč/m3
– stočné 32,67 Kč/m3
– celkem  77,11 Kč/m3

"Lidé zaplatí o 1,87 Kč/m3 více, což představuje 44,44 Kč/m3 včetně DPH. Za stočné potom vydají domácnosti o 0,99 Kč/m3 navíc. To prezentuje 32,67 Kč/m3 včetně DPH,"
uvedla mluvčí Středočeských vodáren a skupiny Veolia Voda, Lenka Kozlová.
    
Mezi hlavní důvody nové ceny vodného a stočného patří zejména nárůst ceny vstupů – např. elektrické energie, za odběr povrchové vody (o více než 7%), vyšší náklady na likvidaci odpadů, ale i růst dalších nákladů (pohonné hmoty, chemikálie).

Do nárůstu ceny vodného a stočného se promítlo rovněž vytváření trvalých investičních rezerv, které budou sloužit k financování plánu obnovy majetku a ke spolufinancování investic realizovaných prostřednictvím dotací.

Zásadním problémem pro vodárny zůstává také trvale klesající spotřeba vody v regionu, kdy v roce 2010 se jednotková spotřeba domácností pohybovala okolo 93 l na osobu a den. I když spotřeba vody celkově klesá, náklady na její výrobu, distribuci a čištění neustále rostou.

Foto: Středočeské vodárny a.s.


Zdroj: (hav)

Zdroj: (hav)

Doporučujeme