Kladno kvůli investicím nakoupilo akcie vodárenské společnosti

Kladno koupilo od řady okolních obcí akcie společnosti Vodárny Kladno-Mělník (VKM). Město tím chce zvýšit svůj podíl v akciové společnosti, aby mohlo ovlivňovat investice do vodohospodářské infrastruktury. Největší středočeské město chce například zmodernizovat čistírnu odpadních vod nebo koupit potrubí v areálu bývalé Poldi.

4 min. čtení

Novinářům to řekl primátor Dan Jiránek (ODS). Město si chce podle Jiránka ve společnosti udržet podíl mezi 33 a 40 procenty, aby bylo "neopomenutelným" akcionářem. Podíl města se totiž neustále mění nejen podle počtu vlastněných akcií, ale i podle toho, jaké majetky jednotlivé obce do společnosti vkládají. "Snažíme se, ať už vkládáním majetku nebo nákupem akcií, udržovat v pásmu, kde jsme neopomenutelní," uvedl Jiránek. Kladno je z měst a obcí podle obchodního rejstříku největším akcionářem, následují Mělník a Kralupy nad Vltavou.

Kladno naposledy v červnu odkoupilo hromadné listinné akcie od osmi okolních obcí, například Družce, Lhotky a Kolče. Podle Jiránka to pomůže spolurozhodovat o investicích do vodohospodářské infrastruktury. Za stěžejní věc považuje modernizaci čistírny ve Vrapicích, jejíž náklady se odhadují na 200 milionů korun. Město na to letos stejně jako řada dalších obcí nezískalo peníze z Evropské unie, protože čistírna patří VKM.

"Pak to jsou záležitosti, které se týkají zejména pitné vody, protože kanalizaci máme vyřešenou," dodal Jiránek. Podle něj jde zejména o nákup potrubí v areálu bývalé Poldi, které teď vlastní energetický holding Alpiq Generation (CZ). "Chceme dlouhodobě sjednotit strukturu vodárenské infrastruktury s tím, že bychom zřejmě od Alpiqu koupili část, kterou nepotřebuje sám pro sebe," vysvětlil Jiránek.

Pokud by se to podle něj podařilo, tak by nejspíš byla zrušena druhá čistírna vod v Kladně-Dubí a o celou infrastrukturu by se starala pouze zmodernizovaná čistírna.

VKM je vlastníkem vodohospodářské infrastruktury měst a obcí na Kladensku a Mělnicku, provozovatelem vodovodů a kanalizací v této oblasti jsou Středočeské vodárny. Společnost vlastní vodohospodářský majetek v hodnotě přes dvě miliardy korun. Podle údajů z obchodního rejstříku zásobuje vodou přes 250.000 obyvatel kraje

Foto: Wikipedie, Miaow, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme