Když se plastové láhve mění v architekturu

S originálním nápadem, jak recyklovat odpad, přišli dva studenti architektury. Z plastových lahví tvoří neobvyklé konstrukce. A ne jen tak ledajaké, oceněni již byli v soutěži European Gau:di competition.

2 min. čtení

Tyto PET obaly vyrobené z polyethylentereftalátu jsou mnohem zajímavější, než se na první pohled může zdát. V roce 2012 dva mladí architekti, Maciej Siuda z Polska a Rodrigo Garcia Gonzalez ze Španělska, způsobili se svojí nafouknutou konstrukcí rozruch na bienále architektury v Benátkách. Ta byla vyrobena výhradně z průhledných láhví. Jejich projekt se skládá z vaku naplněného odpadem (v tomto případě plastové láhve), ze kterého je vysáván vzduch, dokud nevytvoří určitý tvar.

Klenba nebo kopule – pro tyto struktury jsou možné různé tvary, které se přizpůsobí místu a druhu odpadu nacházejícího se v lokaci. V Benátkách se z nich stává například tržiště. Obchodníci si ho mohou postavit sami z odpadu, který je zrovna po ruce. Projekt umožňuje, aby se každý podílel na recyklaci. Koncept vyhrál European Gau:di competition – soutěž pořádanou pařížským architektonickým odborným centrem French Cité de l'Architecture et du Patrimoine. Od tohoto vítězství se konstrukce stala kočovnou. Po Benátkách putovala k muzeu současného umění do Vratislavi, v červenci pak do Kielce v Polsku. Ukázalo se, že 25 000 láhví může být stejně užitečných jako škvárobetonové tvárnice.

 

 

 

Zdroj: Living Circular


Zdroj: redakce

Zdroj: redakce

Doporučujeme