Kde vám na dovolené naservírují kohoutkovou?

Víte, v jakých zemích je samozřejmostí dostat k jídlu karafu s vodou, a kde vám kohoutkovou vodu nenalejí ani na vyžádání? Přinášíme první díl seriálu o ochotě nabídnout vodu z kohoutku v zahraničních restauracích... Máte vlastní zkušenost? Napište nám, prosím!

4 min. čtení

Francie
Pokud požádáte obsluhu o "une carafe d'eau", číšník vám přinese zdarma karafu s vodou. Na vyžádání musí dle zákona restaurace ve Francii servírovat k jídlu kohoutkovou vodu zdarma. Neplatí to, pokud si objednáte jen kávu. Legislativní zakotvení se zdá jako jedno z nejlepších řešení neochoty restauratérů. Náklady si mohou restauratéři započítat do ceny jídla, protože převážná většina zákazníků tuto službu skutečně využívá.

Španělsko

Ve většině restuarací stojí karafa s vodou na stole a pokud ji vypijete, číšník ji automaticky doplní. Případně si si můžete vodu z kohoutku vyžádat jako "agua del grifo". Španělsko sice nemá nijak uzákoněno podávání kohoutkové vody, ale je téměř samozřejmé, že je voda k dispozici.

Švýcarsko
Ve francouzky mluvící části je běžné, že restauratéři servírují karafy s vodou z kohoutku zdarma. V italsky mluvících regionech si vodu ani nemusíte vyžádat – je připravena na stole. V německy mluvících oblastech se vám však může stát, že vám kohoutková voda nebude naservírována ani na požádání, případně si za ni budete muset zaplatit. Ve Švýcarsku neexistuje žádné legislativní zakotvení, a situace se tedy liší především podle zvyklostí v jazykových oblastech.

Velká Británie

V Británii existuje od roku 2010 zákon vztahující se k udílení licencí k prodeji alkoholických nápojů. V rámci tohoto zákona všechna restaurační zařízení, která podávají alkohol, musí svým zákazníkům na vyžádání poskytnout zdarma vodu z kohoutku. Nedodržením tohoto zákona riskují restauratéři pokutu £20 000, odebrání licence či až šest měsíců nepodmíněně. Přesto ale není zákon dodržován do důsledků a je běžné, že některé podniky odmítnou vodu servírovat.

Pokud máte vlastní zkušenosti ze zahraničí, neváhejte se o ně podělit. Své postřehy napiště na info@vodarenstvi.cz. Předem děkujeme.


Zdroj: (em)

Zdroj: (em)

Doporučujeme