Oborský rybník v údolí Plakánku 02, foto Petr1888, Wikipede

Kde se o víkendu vykoupat?

Všichni tak trochu doufáme ve slunečný víkend. Pokud se nám to splní, nezapomeňte zkontrolovat kvalitu vody v přírodních koupalištích ve vašem regionu.

24 min. čtení

Většina středočeských přírodních koupališť má vodu vhodnou ke koupání

Středočeská přírodní koupaliště mají převážně vodu vhodnou ke koupání, kontrolovaná místa ukazují většinou stupeň jedna nebo dva z pětistupňové škály. Měření z tohoto týdne ukázala například na rakovnickém Tyršově koupališti nebo na jezeře Ostrá na Nymbursku mírně zhoršené vlastnosti vody, jde ale o zákal v důsledku fytoplanktonu, voda zůstává nezávadná. Výborná kvalita vody je mimo jiné v jezeře Poděbrady, vyplývá z informací krajských hygieniků.

Horší kvalitu zjistili už dříve hygienici kvůli sinicím v Pilském rybníku na Příbramsku a písníku v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku. Důvodem je zvýšený obsah sinic a chlorofylu. Lidé, kteří mají alergii, zdravotní problémy či citlivou kůži, by se měli po koupání na těchto místech osprchovat. Například v nádrži Orlík či Slapy má voda většinou výbornou nebo jen mírně zhoršenou kvalitu.

Ve Středočeském kraji je v letošní sezoně pod kontrolou 44 přírodních koupališť ve volné přírodě, z toho u jedenácti zajišťuje odběry včetně financování hygienická stanice, u ostatních provozovatelé.

V Oborském a Stříbrném rybníku jsou sinice, lidé se po koupání mají osprchovat

Rozbory vody odebrané tento týden v koupacích oblastech v Královéhradeckém kraji prokázaly zhoršenou jakost vody způsobenou zvýšeným počtem sinic a chlorofylu-a v Oborském rybníku v Jinolicích na Jičínsku a také ve Stříbrném rybníku v Malšově Lhotě na okraji Hradce Králové. Hygienici proto doporučují se po koupání osprchovat čistou vodou, uvedli na webu Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje. Ve všech umělých koupalištích v kraji je voda ke koupání vyhovující.

„Na přírodním koupališti ve Vejsplachách ve Vrchlabí na Trutnovsku je aktuálně voda vhodná ke koupání se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi a ve Wakeparku Plačice je voda vhodná ke koupání bez jakéhokoliv omezení,“ uvedl Pavel Černý z hradecké KHS.

Voda vhodná ke koupání bez omezení je podle rozborů z tohoto týdne také na koupališti v Teplicích nad Metují, v Janovičkách na Náchodsku a podle rozborů vody z minulého týdne na koupališti Pecka na Jičínsku a na koupališti ve Vamberku na Rychnovsku.

Koupací sezona kvůli špatné kvalitě vody zatím v Královéhradeckém kraji skončila na koupališti v Dolcích u Trutnova, rekreační areál Dolce zůstal v provozu.

U koupališť ve volné přírodě, nádrží a koupacích oblastí podle hygieniků nelze vyloučit změnu v jakosti vody v důsledku přívalových srážek a možných splachů z okolí. Jakost vody sledují pouze na vodních plochách uvedených na svých webových stránkách. Koupání na ostatních nekontrolovaných vodních plochách je na vlastní nebezpečí.

Počasí ochladilo vodu v koupalištích v Plzeňském kraji o několik stupňů

Až o několik stupňů zchladily deště, vítr a chladné počasí posledních dnů vodu v koupalištích v Plzeňském kraji, místy do nich deště spláchly i půdu, ale i nečistoty. V kraji nabízí stále ještě dobré koupání bolevecká rybniční soustava v Plzni, řekl ČTK hydrobiolog Jindřich Duras. Nevhodnou vodu ke koupání naopak hygienici, kteří rovněž průběžně zjišťují kvalitu vody, zjistili v oblasti na Radosti na hracholuské přehradě nebo v koupacím jezírku Škodaland v Plzni, zhoršenou jakost má podle nich jezírko Košutka v Plzni, rybník Babylon na Domažlicku nebo hráz Hracholusek.

Na Radosti na nádrži Hracholusky je podle hygieniků vysoké množství chlorofylu a sinic a nedoporučují tam koupání. Zvýšené množství sinic a chlorofylu našli hygienici také na hrázi Hracholusek a nedoporučují tam koupání dětem, alergikům či těhotným ženám. Podle Durase je ale u hráze stále dobrá kvalita s průhledností 2,7 metru a s mírným rozvojem sinic. Směrem nahoru se ale kvalita vody v nádrži výrazně zhoršuje. „V horní části, zhruba do oblasti železničního mostu, se po deštích naplavila voda s erozním materiálem, tedy splavenou zeminou a znečištěním z odlehčovaných odpadních vod, takže horní část nádrže je hnědé barvy a bude i mikrobiálně znečištěna, koupání tam nelze doporučit,“ řekl Duras.

Bez výrazného množství sinic jsou podle něj nadále v Plzni Košutecké jezírko i soustava boleveckých rybníků. „Na žádném z rybníků nebyly pozorovány sinice tak, aby bylo třeba s nimi nějak počítat. Sinice jsou všudypřítomné, ale v bolevecké soustavě jsou hluboko pod hranicí hygienického rizika,“ uvedl Duras.

Podle dnešního měření je v Boleveckém rybníce průhlednost kolem dvou metrů, Senecký rybník má průhlednost slabě přes jeden metr, Třemošenský 85 centimetrů a Šídlovský 90 centimetrů. Nejnižší průhledost má Kamenný rybník, a to 60 centimetrů, na koupání má ale stále velmi dobré podmínky. Hnědé zabarvení vody má na svědomí rašelinná půda v okolí, která se při dešti vylouhovala a přitekla do rybníka. „Z pohledu koupání se nejedná o nic negativního, je to prostě hnědá rašelinná voda, která i znamená, že tam nebudou sinice,“ dodal Duras.

Kvalitní voda je podle hygieniků například na koupacích biotopech v Dobřanech a v Blovicích, na koupalištích v Rokycanech, v Kolinci či v Žihobcích na Klatovsku. U některých koupališť v kraji jsou ale výsledky kontrol hygieniků starší i víc než dva týdny.

Zhoršenou kvalitu vody má šest přírodních koupališť v Libereckém kraji

Zhoršenou kvalitu vody má šest z 34 sledovaných přírodních koupališť v Libereckém kraji. Ve dvou jezerech na Českolipsku je to kvůli sinicím a ve čtyřech venkovních koupalištích je voda zakalená. Vyplývá to z informací na webu Krajské hygienické stanice v Liberci.

Kvalita vody v přírodních koupalištích v kraji je nyní lepší než loni na začátku srpna, kdy na jednom hygienici koupání nedoporučovali a zhoršená byla v dalších sedmi nádržích. K lepšímu letošnímu stavu napomáhá současné chladné počasí, které ale ke koupání ve venkovních nádržích neláká a příznivá není ani předpověď na příští dny. O víkendu by teploty dokonce měly zůstat v kraji pod 20 stupni Celsia.

Na třetím z pěti stupňů hodnocení je kvůli sinicím Máchovo a Hamerské jezero, což je pro obě tato letoviska v létě obvyklé. Zdravotní obtíže mohou mít citliví jedinci, mezi něž patří děti, alergici, těhotné ženy. Hygienici proto lidem doporučují, aby se po vykoupání v jezerech osprchovali.

Na druhém stupni jsou na Českolipsku přírodní koupaliště v Nedamově u Dubé, Sloupu v Čechách a Zákupech a z dalších částí Libereckého kraje jen rybník Bažantník v areálu kempu v Sedmihorkách v Českém ráji. Mírně zhoršenou kvalitu vody v nich naznačuje její snížená průhlednost. Riziko zdravotních obtíží po koupání je sice malé, ale i pro ně platí doporučení hygieniků sprchování po vykoupání.

V nádrži Letovice na Blanensku přetrvává zvýšený výskyt sinic

Ve vodní nádrži Letovice u Křetína na Blanensku přetrvává zvýšený chlorofyl, výskyt sinic a snížená průhlednost. U některých vnímavých jedinců se po koupání mohou objevit zdravotní problémy. V Brněnské přehradě jihomoravští hygienici vodu stejně jako minulý týden hodnotí jako vhodnou ke koupání se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi, vyplývá z informací na jejich webu.

Krajská hygienická stanice sleduje v kraji 22 nejnavštěvovanějších přírodních koupališť. Stav vody následně rozdělují do pěti kategorií od vhodné po nebezpečnou. Třetí stupeň, značící zhoršenou jakost vody s rizikem zdravotních potíží u vnímavých lidí, dosud uvedli jen v Letovicích.

Ve vodní nádrži Palava na Blanensku a na všech pěti koupalištích Brněnské přehrady, kterými jsou Rokle, Rakovec, Osada, Kozí horka a Sokolské koupaliště, platí druhý stupeň. Hygienici uvádějí, že voda je tam vhodná ke koupání, ale má zhoršené smyslově postižitelné vlastnosti. Vznik zdravotních potíží považují za málo pravděpodobný, ale přesto doporučují následné osprchování.

Bez problémů jsou například biotopy v Oslavanech na Brněnsku nebo Bohuslavicích na Hodonínsku. Voda vhodná ke koupání je také na Vranovské přehradě na Znojemsku nebo v přírodním koupališti Luleč na Vyškovsku. Lidé najdou informace o stavu vody na informačních cedulích.

U kvality vody hraje podle hygieniků roli počasí. Vlivem vedra se mohou množit sinice, ale také může být sucho, čímž se sníží průtok vody. Může se tak stát, že se kvalita vody v přírodním koupališti natolik zhorší, že hygienici koupání zakážou.

Na jižní Moravě se v posledních dnech ochladilo a místy pršelo. Meteorologové předpokládají podobné počasí i o víkendu. V sobotu očekávají nejvyšší denní teploty 20 stupňů Celsia, na většině území kraje lze čekat déšť nebo přeháňky, ojediněle i vydatné srážky. V neděli dosáhnou nejvyšší denní teploty 23 stupňů Celsia, bude oblačno, ojediněle zaprší.

Na některých moravskoslezských nádržích se zhoršila kvalita vody

Ve vodní nádrži Čerťák na Novojičínsku hygienici nedoporučují koupání. Důvodem je nárůst množství sinic. Kvalita vody se kvůli výskytu sinic zhoršila i ve vodní nádrži Olešná v Palkovicích a v nádrži Žermanice v Dolních Domaslavicích na Frýdecko-Místecku. Citlivější lidé, jako jsou malé děti, těhotné, alergici či lidé s oslabeným imunitním systémem, by měli zkrátit pobyt ve vodě a po koupání se osprchovat nejlépe pitnou vodou. ČTK to dnes řekl mluvčí hygieniků Aleš Kotrla.

„Sinice obsahují látky, které mohou způsobovat různé alergické reakce. U koupajícíh0o se člověka se v závislosti na jeho individuální citlivosti mohou vyskytovat různé projevy, například kožní vyrážky, zarudlé oči, rýma. Některé druhy sinic mohou produkovat i různé jedovaté látky, které mohou následně způsobit střevní a žaludeční potíže, bolesti hlavy, ale i vážnější jaterní problémy,“ uvedl Kotrla.

Hygienici v tomto týdnu odebírali vzorky vody z nádrží Větřkovice, Kacabaja, Čerťák a Údolí mladých na Novojičínsku a pak také v Žermanické a Olešné přehradě a nádrži Brušperk na Frýdecko-Místecku. V nádrži Brušperk stále nelze vyloučit riziko onemocnění cerkáriovou dermatitidou. V letošní sezoně tam však dosud nebylo hlášeno žádné onemocnění.

Voda na ostatních uvedených vodních plochách je vhodná ke koupání,“ doplnil Kotrla. V tomto týdnu zajistil další ověření kvality vody také provozovatel sportovně rekreačního areálu štěrkovny Hlučín. Laboratorní rozbory potvrdily v hlučínském jezeře vyhovující kvalitu vody. V minulém týdnu byla ověřena kvalita vody také v přírodním koupacím biotopu Studénka a ve velké nádrži Klimkovice, nádrži v areálu Heipark v Tošovicích, v koupališti Na Hrázi v Darkovicích a v bazénu v areálu letního koupaliště v Ostravě-Porubě.

„Kvalita vody ve všech nádržích je vyhovující, s výjimkou bazénu pro plavce v Porubě, kde došlo ke zhoršení mikrobiologické kvality vodyvoda je označena jako nevhodná ke koupání,“ dodal Kotrla

Aktuální informace o kvalitě vody ke koupání ve volné přírodě jsou k dispozici na webových stránkách hygieniků. Na všech sledovaných koupacích místech jsou také informační tabule, na kterých lze najít všeobecné informace o jednotlivých nádržích včetně hodnocení kvality vody.

Foto: Autor: Petr1888 – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0

Doporučujeme