Kauza SFŽP: Fibingr vrací úder

Náměstek Státního fondu pro životní prostředí (SFŽP) Dušan Fibingr odmítl tvrzení, že manipuloval se zakázkami fondu. Libora Michálka naopak obvinil z toho, že odmítl navrhnout zástupce fondu do hodnotící komise tendru na přestavbu pražské čistírny.

3 min. čtení

"Za dobu mého působení na SFŽP jsem nikdy neovlivnil hodnocení jediného projektu, nikdy jsem nenaléhal na žádného pracovníka, aby změnil hodnocení projektů a toto se také nikdy nestalo," napsal Fibingr. Má prý důkazy, které "celou záležitost staví do zcela jiného světla". Fibingr materiály předal policii.

Fiminger také odmítá, že by zakázku na přestavbu pražské čističky ovlivnilo minulé vedení SFŽP nebo ministerstva pro životní prostředí (MŽP), protože byl projekt schválen již v listopadu před rokem pod jiným vedením institucí. Dodal, že úkolem SFŽP bylo pomoci Praze sestavit kvalitní projekt, aby jej mohla schválit Evropská komise. "Korupční potenciál na straně MŽP i SFŽP je tedy nulový," uvedl.

Michálek v médiích uvedl, že podle informací, které vyslechl, byla prý zakázka nadhodnocena o tři miliardy korun, aby si dvě křídla ODS mohla rozdělit po půl miliardě. "O částce 500 milionů korun pro ODS jsem nikdy neslyšel, považuji to za účelové špinění ODS," dodal Fibingr s tím, že není členem této strany.

Michálka navíc obvinil z toho, že odmítl jmenovat zástupce SFŽP, který by za fond dohlížel na výběrové řízení.
Nepodepsal prý dopis, ve kterém Fibingr takového člověka Praze navrhoval, a vyžádal si nové znění dopisu, ve kterém SFŽP již nikoho nenominuje. "Pan Michálek tedy osobně a záměrně snížil stupeň dozoru SFŽP u této zakázky, přičemž tento postup je v rozporu s platnými normami Operačního programu životního prostředí," zdůraznil Fibingr.


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme