Kašna se chystá k zimnímu spánku, ještě předtím si zajde na kosmetiku

K zimnímu odpočinku připravují v těchto dnech zaměstnanci společnosti ČEVAK a.s. Samsonovu kašnu na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Dnes vyčistili její dno od nejrůznějších předmětů, které se tam přes léto nahromadily. Mezi nejzajímavější úlovky patřily klíče, set vidliček, hodinky, barevné kamínky, ale našly se i elektronické cigarety, brýle, nebo třeba cédéčko. To ale není zdaleka všechno, zítra si tři sta let stará památka dokonce zajde na kosmetiku.

2 min. čtení

„Kašnu v dopoledních hodinách navštíví restaurátor Lukáš Hosnedl, který na základě jarní kontroly stavu sousoší provede drobné restaurátorské práce. Týkají se té části kašny, která již není původní. Tato věrná napodobenina byla vyrobena z umělého kamene a je tedy náchylnější k opotřebení,“ řekl vedoucí provozního střediska České Budějovice Ondřej Koupal.

Doplnil, že odborníci Samsonovu kašnu kontrolují dvakrát ročně. Podobnou opravu soch a dalších částí provádí dle potřeby, tentokrát je to po pěti letech. Lukáš Hosnedl převzal péči o Samsonovu kašnu po nedávno zesnulém akademickém sochaři a restaurátorovi Ivanu Tláškovi, který byl také autorem kopií její původní sochařské výzdoby. Právě kopie bájného Samsona je jeho nejznámější realizací.

„Jakmile budou všechny práce hotové, vrátí se do bazénu o průměru 17 metrů znovu voda, chrliče ale zůstanou mimo provoz. Technici do kamenné nádrže naistalují recirkulační zařízení, které v zimě zajišťuje proudění vody a brání jejímu zamrzání,“ dodal Ondřej Koupal. 

Samsonovu kašnu připravují technici společnosti ČEVAK a.s. na zimu tradičně jako poslední. Ostatní kašny, pítka a mlžítka v krajském městě již mají pravidelnou údržbu a zazimování za sebou. V plné kráse se znovu objeví na jaře příštího roku.

Doporučujeme