Karlovarský kraj přispěje Hroznětínu na likvidaci sinic v rybníce

Karlovarský kraj přispěje městu Hroznětín na vybudování zařízení, které má pomoci s likvidací sinic ve Velkém rybníce. Výskyt sinic každoročně v druhé polovině sezony znemožňuje v oblíbené rekreační oblasti koupání. Přístroj má sinice hubit s pomocí ultrazvuku, v Karlovarském kraji bude použit poprvé, řekl novinářům krajský radní Karel Jakobec (ODS).

2 min. čtení

"Město Hroznětín požádalo o příspěvek na vybudování tří elektrických zařízení, která by měla likvidovat sinice ve Velkém rybníku. Rada po dlouhé diskuzi rozhodla, že poskytne příspěvek ve výši 150.000 korun, jakkoliv se obáváme, že by mohly i ostatní obce chtít tuto poměrně vysokou částku. Princip by měl být takový, že tam budou tři vyvíječe ultrazvuku, které budou určitým způsobem narušovat buněčnou strukturu těch sinic," řekl Jakobec.

Přístroje budou napájeny prostřednictvím solární energie a neměly by nijak narušovat další život v rybníce. Současně také nebudou zhoršovat kvalitu vody jako některé chemické přípravky na likvidaci sinic. Celkem Hroznětín kraj požádal o téměř 230.000 korun, zbytek doplatí z vlastního rozpočtu.

V loňské sezoně byla kvůli nebezpečným sinicím voda v rybníce nevhodná ke koupání už koncem června.
Zákaz koupání vydali hygienici na konci července. Problémem jsou sinice například i ve vodní nádrži Skalka na Chebsku.

Foto: Wikipedia, Michal Špiřík, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme