Karlovarská vodárna má novou ultrafiltraci, první v Česku

Vodárna v Březové u Karlových Varů dokončila modernizace technologií, která zahrnovala i nový stupeň čištění - ultrafiltraci. Umožňuje z vody odstranit nejen většinu nečistot, ale dokonce i nebuněčné organismy, jako jsou viry.

3 min. čtení

U takto velké vodárny je ultrafiltrace použita vůbec poprvé v Česku, řekl včera při představení technologie ředitel Vodáren a kanalizací Karlovy Vary Antonín Jágl.
 

 

Vodárna, která používá vodu z nádrže Stanovice, i dosud splňovala potřebné parametry, potýkala se ale se sezonními výkyvy kvality surové vody. Ultrafiltrace tyto vlivy eliminuje a dokonce umožní v případě potřeby čerpat vodu i z řeky Teplé nebo Ohře.

"Povodí Ohře jako dodavatel negarantuje kvalitu surové vody. Ta kvalita se v průběhu roku mění a jsou situace a v poslední době stále častější, že kvalita je taková, že jsme byli s dnešní technologií na hraně. Proto jsme potřebovali výrazně zlepšit zařízení tak, abychom mohli kvalitu, kterou jsme povinni dodržet, splnit," uvedl Jágl.

Ultrafiltrace, která využívá membránové technologie, umožní mimo jiné i snížení dávkování chloru. Její zavedení ale nebylo vzhledem k malým zkušenostem jednoduché.

Trvalo dva roky, než byl vybrán vhodný systém, vyprojektována technologie a než byla postavena. Náklady na projekt dosáhly zhruba 45 milionů korun. Celkově ale modernizace vodárny od roku 2011 přišla na 100 milionů korun.

Podle Josefa Hory, předsedy Vodohospodářského sdružení obcí západních Čech, které bylo investorem, modernizaci zaplatilo sdružení z vlastních zdrojů, aniž by se to projevilo na ceně vody pro spotřebitele.

Vodárna v Březové u Karlových Varů zásobuje vodou Karlovy Vary a dalších 11 obcí v okolí. Celkově to představuje asi třetinu z 300.000 obyvatel kraje. I proto jde o klíčovou součást vodohospodářské infrastruktury. Jak shrnul Jágl, zatímco dosud sdružení investovalo do oprav a modernizací tak, aby se plnily současné limity, ultrafiltrace je investicí do budoucnosti.

 

Foto: Wikimedia, Packa, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme