Kapacita přelivu pražské hostivařské přehrady se po dostavbě zdvojnásobila

Kapacita přelivu pražské hostivařské přehrady se po dostavbě více než zdvojnásobila. Původní zvládl zhruba 75 až 78 metrů krychlových vody za sekundu, nově postavený pak pojme za sekundu až 96 metrů krychlových vody. Pražský radní Michal Hroza (TOP 09) ČTK řekl, že s celkovou kapacitou zhruba 170 metrů krychlových by přeliv měl chránit i před více než tisíciletou vodou. Byly také opraveny cesty v okolí přehrady. Přehrada stojí na potoku Botiči a byla postavena v roce 1963.

2 min. čtení

Po povodních v roce 2013 bylo Vodní dílo Hostivař vyhodnoceno jako třetí nejvážnější riziko při povodni pro hlavní město. Vzhledem k tomu, že je hráz sypaná, tak při přelití koruny podle Hrozy hrozilo její protržení. „Nový bezpečnostní přeliv zabezpečuje, že přehrada již takovým rizikem není,“ uvedl radní.

Přeliv funguje tak, že při určité výšce hladiny vody v přehradě přes něj začne voda přepadávat a dole pod ním je takzvaný kaskádový skluz. Stavba přelivu byla zahájena v roce 2021 a měla původně skončit letos v březnu, termín byl ale posunut. Důvodem bylo, že při výstavbě město zjistilo, že bude nutné rozšířit stanovené práce a provést další nutné úpravy hráze a patních drenáží.

Při povodních v roce 2013 voda z Botiče zaplavila Hostivař a Záběhlice. Situaci zhoršilo především rychlé vypouštění přehrady. Před deseti lety byl zvýšen počet hrázných z jednoho na čtyři, aby se zajistil nepřetržitý dohled nad přehradou. V letech 2010 a 2011 byla přehrada kompletně vypuštěna a odbahněna.

Autor: ČTK

Foto: Wikipedia

Doporučujeme