JVS pomáhá jihočeským obcím financovat vodárenské investice

Nový vodovod z Týna nad Vltavou do Nuzic nebo obnova vodovodního řadu ve Velkém Boru nedaleko Strunkovic jsou zatím poslední dvě akce, které Jihočeský vodárenský svaz (JVS) letos podpořil bezúročnou půjčkou z Fondu podpory investic. Od roku 1998, kdy fond vznikl, představenstvo JVS rozhodlo o čerpání 172 milionů korun. ČTK to řekl ředitel a předseda představenstva Antonín Princ.

3 min. čtení

Svaz zásobuje vodou 370.000 obyvatel. "Ze schválených 172 milionů korun si nakonec obce půjčily přes 153 milionů korun. V současné době se zdroje fondu generují už výhradně ze splátek předchozích půjček obcím," uvedl Princ. Pro napjaté obecní rozpočty to představuje vítanou možnost, jak doplnit nebo posílit vícezdrojové financování vodohospodářských akcí. Pouze na ně se tato snadno dostupná finanční podpora vztahuje.

"Letos se k použití do fondu vrátilo ze splátek téměř 10,5 milionu korun a už nyní je vyčerpáno přes 75 procent objemu," uvedl ekonomický náměstek JVS Miroslav Král. V minulosti valná hromada svazu už dvakrát rozhodla o jeho mimořádném posílení o deset milionů korun. Podle pravidel může o půjčku žádat členská obec, která není v prodlení se splácením předchozích půjček nebo závazků a má ve své správě vodohospodářský majetek.

Například Roseč na Jindřichohradecku loni financovala penězi z fondu začátek druhé etapy odkanalizování a další kořenovou čističku. Podobnou podporu zvolil Velešín na Českokrumlovsku při budování splaškové kanalizace a čističky odpadních vod v Holkově nebo Rataje na Táborsku při náhradě části starého vodovodu.

Jihočeský vodárenský svaz (JVS) vznikl v červnu 1993 a sdružuje města a obce zejména z Jihočeského kraje. Jejich počet vzrostl z původních 168 na současných 255. Svaz vlastní a provozuje Vodárenskou soustavu jižní Čechy dlouhou 525 kilometrů. Základem soustavy je přehrada Římov, úpravna vody Plav a řada čerpacích stanic a vodojemů.

 

Zdroj: Wikipedia, Pavel Rychtecký, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme