Jižní část Olomouce chrání nová protipovodňová opatření

Povodí Moravy dokončilo v Olomouci stavbu dalších protipovodňových opatření, díky kterým budou před záplavami z řeky Moravy lépe chráněni obyvatelé městských čtvrtí Nové Sady a Nový Svět. Vybudování protipovodňových úprav v úseku dlouhém půldruhého kilometru stálo 330 milionů korun a náklady pokryla dotace ministerstva zemědělství.

6 min. čtení

Povodní Moravy společně s radnicí už připravuje stavbu protipovodňových zábran v centru Olomouce.

Technickoprovozní ředitel Povodí Moravy Mojmír Pehal včera novinářům řekl, že nová protipovodňová opatření mají jižní část Olomouce ochránit před více než dvousetletým průtokem, který odpovídá hodnotě 650 metrů krychlových vody za sekundu. Dosud byly městské části Nové Sady a Nový Svět chráněny pouze před dvacetiletou vodou, jejíž průtok činí 384 metrů krychlových za sekundu.

Dokončená stavba zahrnuje úsek od Velkomoravského mostu po železniční most na Nových sadech. Vybudovány byly nové hrázové systémy, ochranné zídky, zvýšila se kapacita říčního koryta a využit byl záplavový prostor za kojeneckým ústavem, do kterého se voda může neškodně rozlít. Součástí projektu byly také například úkryty pro ryby, zelený ostrov s paralelním korytem i štěrkové pláže pro obojživelníky.

"Projekt další části protipovodňových opatření (v centru Olomouce) už je připravený a náklady na tuto stavbu budou činit zhruba 900 milionů korun. Stavba bude náročná nejen finančně, ale i technicky, protože je třeba opravit dva mosty," řekl ČTK Pehal. Stavba této části protipovodňových opatření výrazně ovlivní život v centru Olomouce. "Bude složité zkoordinovat stavební práce tak, aby újma byla co nejmenší," podotkl.

Povodí Moravy chce také na stavbu v centru Olomouce získat dotace z připravovaného programu zaměřeného na protipovodňová opatření. "Zatím ale nejsou známy podmínky ani velikost alokované částky. Jasno možná budeme mít na začátku příštího roku," uvedl Pehal.

Vodohospodáři tvrdí, že nová opatření kolem řeky Moravy zabrání v budoucnu rozlití řeky do zastavěných území. Městu to přináší i rozvoj v lokalitách, který dosud omezovala hrozba povodní. "Protipovodňová opatření jsou v Olomouci už zhruba v polovině. To nejdůležitější nás ale teprve čeká. Doufám, že podpora státu zaměřená na protipovodňová opatření se nezastaví a Olomouc se dočká i části, která ochrání centrum města," řekl novinářům primátor Martin Novotný (ODS).

Zlepšit by se v následujících letech měla i protipovodňová ochrana severní části Olomouce. "Protipovodňová hráz v Černovíře by měla být zvýšena na úroveň ochrany, která je v této (jižní) části města. Doufám, že také nějak vymyslíme, jak ochránit Chomoutov," podotkl Novotný.

Ničivým následkům povodní obyvatelé Olomouce za poslední roky čelili již několikrát. Krajské město postihla povodeň například na jaře 2006. Záplavy tehdy napáchaly škody téměř 50 milionů korun. Daleko horší následky však Olomouci způsobila povodeň v roce 1997.

 

Zdroj: Wikipedia, Mariusz Kubik, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme