Jirkov má novou úpravnu vody za čtvrt miliardy korun

Výrazně lépe upravenou pitnou vodu budou dostávat od ledna domácnosti v dvacetitisícovém Jirkově na Chomutovsku. Tamní úpravna z roku 1967 prošla za poslední rok a půl celkovou přestavbou za čtvrt miliardy korun a v lednu zahájí zkušební provoz. Dnes o tom informovalo vedení firmy.

3 min. čtení

Je to jedna z největších podobných investic regionální Severočeské vodárenské společnosti (SVS) za poslední roky. Nová úpravna by měla být také úspornější.

Jirkovská úpravna vody leží na kraji města a je napojena na jirkovskou přehradu, která zadržuje vodu na horním toku Bíliny. Umístění i napojení zůstávají po rekonstrukci stejné, z původní vodárny však zbyly jen některé objekty, technologie úpravy vody se obměnily prakticky úplně.

Změnila se i spotřeba vody, lidé s ní mnohem více šetří, a tak byl dosavadní výkon 280 litrů za sekundu zbytečně vysoký. Nová úpravna bude mít výkon jen 150 litrů za sekundu, krátkodobě jej bude možné zvýšit na 190 litrů za sekundu. I to by mělo přispět k úsporám za energie.

SVS začala do vodáren investovat už vloni a Jirkov byla první velká úpravna v Ústeckém kraji, do níž se společnost pustila. Letos v říjnu začala přestavovat úpravnu v Meziboří za 286 milionů korun, na několik etap se opravuje i úpravna III. Mlýn u Chomutova.

Firmu vlastní 458 severočeských měst a obcí a její síť obsluhuje 1,08 milionu obyvatel Ústeckého a Libereckého kraje, tedy zhruba každého desátého Čecha. SVS v posledních letech zvedla ceny tak, že se z ní stala jedna z nejdražších společností mezi velkými vodárnami. O něco menší zvýšení cen přinese i příští rok, cena za metr krychlový vzroste o 5,9 procenta na 77,38 korun bez DPH.

Foto: Wikipedia, Marounek, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme