Jihomoravský kraj o 23 milionů korun zvýšil příspěvek na kanalizace a čističky

Jihomoravský kraj poskytne dalších 23 milionů korun na dotace do vodního hospodářství. Na svém posledním jednání o tom rozhodli krajští radní. Peníze pomohou třeba v obci Prusy-Boškůvky na Vyškovsku, kde se ve studnách jako jediném zdroji pitné vody objevily bakterie. Obec proto buduje nový vodovod v délce 869 metrů, který kraj podpoří 2,2 milionu korun, vyplývá z tiskové zprávy na jeho webu. Záměr musí schválit ještě zastupitelé.

3 min. čtení

„Pro letošní rok jsme na oblast vodního hospodářství alokovali 92 milionů korun. Dotace byly hned rozebrané. Ještě během tohoto roku jsme navýšili dotační program o 10,7 milionu korun a teď se nám podařilo v rozpočtu kraje najít dalších 23 milionů korun. Celkově tedy za rok 2023 poskytneme na kanalizaci a čističky 125,7 milionu korun,“ uvedl radní pro investice Vladimír Šmerda (ODS).

V místní části Boškůvky, kde trvale žije kolem 70 lidí, jsou zdrojem pitné vody pouze studny. „Jak byla sucha, tak se tam vyskytovaly bakterie, a vodunebylo možné pít někdy ani po převaření. Lidé si museli kupovat balenou vodu. Rozhodli jsme se proto pro stavbu nového vodovodu,“ řekl ČTK starosta Josef Molitoris. Vodovod vyjde na 15 milionů korun, 10 milionů hradí dotace z ministerstva životního prostředí, přes dva miliony kraj a zbytek obec ze svého rozpočtu. „Práce začaly v květnu a koncem listopadu budeme mít hotovo,“ dodal starosta.

Více než osmimilionová dotace pomůže Rohozci na Brněnsku při vybudování nové biologické čistírny odpadních vod, přibude i téměř tříkilometrová kanalizační síť včetně domovních přípojek. Deset milionů poskytne kraj Dolním Dunajovicím na Břeclavsku. Obec nyní opravuje čistírnu odpadních vod. Práce mají trvat do roku 2025. Čistírna poté bude mít větší kapacitu, která byla nutná i proto, že se k ní připojí nedaleké Bavory.

„Kraj nevlastní žádnou vodárenskou infrastrukturu, proto jsem rád, že můžeme pomoci obcím a městům alespoň finančně při realizaci jejich projektů pro zajištění dodávek pitné vody a odkanalizování a čistění odpadních vod,,“ dodal náměstek hejtmana pro životní prostředí Lukáš Dubec (Piráti).

Autor: ČTK

Doporučujeme