Jihomoravský kraj chce zavést nový varovný systém před povodněmi

Jihomoravský kraj plánuje zavést nový varovný protipovodňový systém pro všechna města a obce, která o něj projeví zájem. Na jižní Moravě je jich skoro 700. Díky systému a jeho prvkům by kraj ve spolupráci s Povodím Moravy hlídal hladiny vodních toků a v případě nebezpečí by mohl například lidem posílat SMS zprávy o situaci, řekl novinářům jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).

3 min. čtení

Odhadované pořizovací náklady systému se pohybují kolem 200 milionů korun. Kraj by chtěl využít až 85procentní dotace, kterou na protipovodňovou ochranu nabízí Evropská unie. Zbytek by uhradil sám.

Nyní hladiny toků sleduje státní podnik Povodí Moravy. Varovný systém by obsahoval nové prvky monitoringu hladin, ale také možnosti, jak o situaci vyrozumět lidi a dotčené složky. "Věděli bychom díky tomu, jak máme rozmístit záchranný systém a kam poslat naše složky," uvedl Hašek.

Podle něj by systém neznamenal pro města a obce žádnou finanční zátěž, protože by kraj uhradil neuznatelné náklady, na které by nebylo možné použít dotaci z EU. "Města a obce nám pouze připraví potřebná data, hlavním koordinátorem ale budeme my. Kraj byl postižen globálními i lokálními povodněmi a takový monitorovací systém by výrazně napomohl řešit tyto mimořádné události," dodal Hašek. Vše chce stihnout do konce volebního období na podzim příštího roku, kdy se uskuteční krajské volby.

Jihomoravský kraj zasáhly loni na podzim vydatné deště, kvůli kterým se především na Břeclavsku zvedly hladiny některých toků a některé obce se potýkaly i se sesuvy půdy. V Dolních Věstonicích se utrhl svah pod krajskou silnicí a půda zasypala rybářskou oblast s karavany, ve Strachotíně a Bulharech zase hrozilo zřícení svahů, což ohrožovalo rodinné domy.

 

 

Foto: Wikipedia, Rottweiler, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme