Jihočeský vodárenský svaz se rozšířil o další čtyři obce

Novými členy Jihočeského vodárenského svazu (JVS) se staly obce Pištín, Mojné, Zběšičky a Drhovle. Jejich přijetí dnes schválila valná hromada svazu, z jehož vodárenské soustavy odebírá pitnou vodu více než 140 měst a obcí s 388 tisíci obyvateli kraje. Počet členů svazu se za posledních šest let zvýšil o 19 na současných 255.

5 min. čtení

„Vypovídá to o tom, že ne všechny obce v kraji mají vyřešené zásobování kvalitní pitnou vodou, protože hlavním motivem vstupu do svazu bývá zamýšlené připojení na centrální Vodárenskou soustavu jižní Čechy. Jsou-li k připojení podmínky, pak obcím pomáháme nevratným finančním příspěvkem,“ říká Antonín Princ, předseda představenstva a ředitel JVS.

Z vodárenské soustavy se v roce 2011 odebralo 16,54 milionů m3 pitné vody. To meziročně představuje drobné zvýšení o 46 tisíc m3. Projevily se na tom jak vyšší dodávky do Českých Budějovic po dobu odstávky úpravny vody Hrdějovice, tak Strakonic a Českého Krumlova. Prognózy na letošní rok ukazují na pokles odebrané a spotřebované vody na zhruba 15,9 milionů m3. Projeví se zde například i zrušení prachatického závodu mlékárny Madeta. Průběžné snižování odběrů ze soustavy však trvá už několik let. Cena vody je přitom stálá, letos činí 13,82 Kč/m3 bez DPH a řadu let se zvyšuje jen o inflaci. „Taková dlouhodobá stabilita >velkoobchodní< ceny pitné vody má velký význam pro dlouhodobě plánovaní měst a obcí v oblasti vodního hospodářství,“ vysvětluje Antonín Princ.

Loňský rok se stal milníkem v historii JVS, neboť firma od dubna 2011 převzala provozování vodárenské soustavy, kterou dosud pronajímala. Nyní tak má JVS plnou odpovědnost za zásobení podstatné části kraje pitnou vodou. „Vyplatila se nám poctivá příprava a zodpovědnost. S více než padesátkou nových zaměstnanců jsme převzetí provozu zvládli bez problémů,“ řekl Princ. O dobrém stavu soustavy svědčí i nízké ztráty v potrubí, které loni dosáhly 1,03 procenta.

Vodárenská soustava Jižní Čechy, měřící přes 400 kilometrů, je přitom odolná vůči všem klimatickým výkyvům a i v době sucha garantuje napojeným místům dostatek upravené pitné vody. Její kvalita je přitom dlouhodobě stabilní. V hodnoceném roce 2011 se nezhoršila v žádném z ukazatelů. V koncentraci dusičnanů splňuje i limit 15 mg/l stanovený pro „kojeneckou vodu“.

Jihočeský vodárenský svaz, jehož hlavním posláním je správa a rozvoj společných zařízení pro výrobu a rozvod pitné vody, vznikl v červnu 1993 a je sdružením právnických osob – měst a obcí Jihočeského kraje. Tehdy jich u jeho založení bylo 168.

Foto: Cheva, Wikipedie, licence


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme