Jihočeský vodárenský svaz letos chystá investice za 145 mil. Kč

Jihočeský vodárenský svaz (JVS), největší distributor a producent pitné vody v regionu, letos chystá investice ve výši 145 milionů korun. Především chce rekonstruovat a modernizovat vodohospodářskou síť a také plánuje finančně pomoci obcím s připojením k vodárenské soustavě.

4 min. čtení

Na některé další akce dojde jen v případě, že budou mít podporu z evropských grantů, českých fondů nebo veřejných rozpočtů, řekl ČTK ředitel JVS Antonín Princ.

K investicím, na něž svaz nemá dostatek peněz, patří například první etapa stavby zásobování severního Písecka nebo připojení obcí Osek a Radomyšl na centrální vodárenskou soustavu. Jejich zahájení proto závisí na získání dotací. "Tato i další vodohospodářsky nejpalčivější místa v kraji máme administrativně připravené. Ale bez dotací je nejsme schopni zahájit. A jen z vlastních peněz je nelze financovat, abychom nespadli do finanční pasti anebo nemuseli zvýšit cenu vody předané, což v současné době odmítáme," uvedl Princ.

Podle něj prakticky všechny investice pro letošní rok směřují do drobných staveb. Jde například o komplexní obnovu vodojemů a čerpacích stanic Vodárenské soustavy jižní Čechy, rekonstrukci vodojemů v Táboře, Strunkovicích, Doudlebech, dokončení čerpací stanice ve Zlivi nebo stavbu nové v Úsilném. Obnovy se dočkají i potrubní mosty nad Nežárkou a Lužnicí nebo některá zařízení na Úpravně vody Plav.

Loni JVS plánoval vynaložit na investice 118 milionů korun. Nakonec však vydal do chystaných projektů 55 milionů korun. Zbytek přesunul do letošních investic nebo do rezerv na financování vlastního podílu dotovaných akcí.

Jihočeský vodárenský svaz vznikl v červnu 1993 a je sdružením 252 měst a obcí Jihočeského kraje. Svaz je vlastníkem a provozovatelem vodárenské soustavy jižní Čechy, z níž pitnou vodu odebírá více než 140 měst a obcí se zhruba 380.000 obyvateli. Soustava, jejímiž pilíři jsou přehrada Římov na řece Malši a úpravna vody Plav, má na 400 kilometrů vodovodních potrubí, řadu čerpacích stanic a vodojemů.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme