Jihočeský kraj a další organizace usilují o udržení kvality vody v Římově

Jihočeský kraj spolu s dalšími organizacemi připravuje projekt na zachování kvality vody v nádrži Římov na Českobudějovicku. Přehrada slouží jako největší zásobárna pitné vody v regionu. Na pití ji využívá více než 360.000 Jihočechů. O projektu včera jednala rada Jihočeského kraje, řekl ČTK náměstek hejtmana František Talíř (KDU-ČSL).

2 min. čtení

„Kvalita vody v Římově je stále vysoká. Ale máme indicie, že by se časem mohla zhoršit a takzvaně zezelenat, čemuž chceme zabránit,“ uvedl Talíř. Zelenání vody způsobuje v největší míře zvýšené množství fosforu, který napomáhá k nadměrnému růstu sinic. Fosfor se do vody dostává především ze špatně čištěných komunálních odpadních vod a také z rybářského hospodaření v povodí.

„Musíme nejprve zjistit, jakým způsobem tomu je v Římově. Co je původcem té zeleně. A podle toho najít metodu, jak tomu zabránit a zachovat vodu čistou,“ řekl Talíř. Na projektu kromě Jihočeského kraje spolupracuje hydrobiologický ústav Biologického centra Akademie věd ČR, Povodí Vltavy a Jihočeský vodárenský svaz (JVS). „Lídrem a tahounem celého procesu by měl být hydrobiologický ústav, který by zajistil vědeckou práci,“ uvedl Talíř.

Vodní nádrž Římov se nachází na řece Malše jen pár kilometrů od Českých Budějovic. Rozkládá se na ploše 210 hektarů a zadržuje přibližně 34,5 milionu krychlových metrů vody. Problémy s fosforem ve vodě registrují Jihočeši i v jiných lokalitách. „Hodně se to týká především přehrad Lipno a Orlík, což je dáno především zátěží spojenou s turistickým ruchem. Ale v případě Římova je záležitost citlivější, protože se jedná o velmi důležitý zdroj pitné vody v regionu,“ dodal Talíř.

Autor: ČTK

Foto: Wikipedia

Doporučujeme