Jihočeši žádají dotace ve výši 3,8 miliard

Žadatelé z Jihočeského kraje získali za dva roky existence operačního programu Životní prostředí na 298 projektů přes 3,8 miliardy korun, přičemž krajský průměr činí téměř 3,5 miliardy.

2 min. čtení

Nejvíce projektů na jihu Čech získalo podporu na Českobudějovicku, a to 64, nejméně jich bylo na Prachaticku, a to jen 29. Největší suma peněz ale poplyne na Táborsko, nejnižší na Písecko. ČTK to potvrdila mluvčí Státního fondu životního prostředí (SFŽP) ČR Lenka Brandtová.

Jedním z úspěšných žadatelů byl třeba Jihočeský kraj s plánem na snížení energetické náročnosti školských zařízení ve Volyni na Strakonicku. Díky evropské dotaci 85,5 milionu korun byl ve městě vybudován centrální zdroj na spalování biomasy a zrekonstruovány teplovodní rozvody. Většina školských budov pak byla zateplena. "Takto rozsáhlá modernizace povede k výraznému snížení energetické náročnosti objektům," uvedl projektový manažer SFŽP Pavel Jakobe. Projekt za celkem 120,5 milionu korun byl už ukončen.

Státní podnik Diamo získal dotaci na sanaci a rekultivaci staré ekologické zátěže v lokalitě Mydlovary na Českobudějovicku. Fyzicky začala loni v lednu bouráním vědeckotechnického pavilonu a mlýnice. Projekt za 575 milionů korun, který z 85 procent uhradí dotace, bude ukončen letos v říjnu. V úpravně se v letech 1962 až 1991 zpracovalo na 17 milionů tun horniny, ze které se získalo přes 28 500 tun uranu. Po úpravě zůstalo 36 milionů tun kalů. Znečištěno je celkem 270 hektarů.

Zdroj: ČTK
Foto: CzechTourism


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme