Jihlavané budou mít levnější vodu, až se vyřeší spory o vodovody

Obyvatelé Jihlavy budou mít v příštím roce levnější pitnou vodu, ale jen v případě, že se radnici podaří vyřešit spory kolem předání vodovodů a kanalizací. Město před rokem vystoupilo ze Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko, zatím ale dostalo jen menší část majetku. Proto své sítě většinou ještě samo neprovozuje.

4 min. čtení

Obě strany kvůli sporům zaměstnávají právníky i krajský úřad. Zastupitelé města tento týden schválili nový ceník vody, který však bude od ledna platit jen ve velmi malé části města.

Zastupitelé schválili platbu za metr krychlový pitné vody včetně stočného 77 korun, což je o pět korun méně, než Jihlavané vydávají v tomto roce. "Je to poprvé, co si Jihlava stanovuje cenu vodného a stočného," řekl primátor Jaroslav Vymazal (ODS). Zároveň upozornil na to, že ceník bude platný jen pro domácnosti, o které se už stará městská společnost JVAK. "Víceméně jde o místní část Kosov a potom už jen o několik objektů," uvedl. Na všechny Jihlavany se začne městem schválená cena vody vztahovat až poté, kdy město dostane od svazku zbývající vodohospodářský majetek.

Ceny vody platné od ledna pro zbývající obyvatele padesátitisícové Jihlavy a pro členská sídla svazku obcí schválí valná hromada svazku 19. prosince. Svazek sdružuje tři desítky obcí a měst. Zásobování pitnou vodou na jejich území, a zatím pořád i v Jihlavě, zajišťuje jihlavská divize Vodárenské akciové společnosti.

O vystoupení Jihlavy ze svazku rozhodlo před čtyřmi lety jihlavské zastupitelstvo s tím, že to městu přinese hospodárnější správu jeho majetku. Jihlava by chtěla od svazku majetek celkem asi za 1,2 miliardy korun. Zatím převzala menší část. Návrh smlouvy o vypořádání zbývajícího majetku Jihlavy by podle předsedy předsednictva svazku Jiřího Vlacha mohl být valnou hromadou svazku schválen v únoru; nyní vybraná firma pro svazek dokončuje oceňování majetku.

Jihlava aktuálně od svazku vymáhá přes 50 milionů korun, o jejichž vydání nedávno rozhodl kraj. Svazek ale většinu peněz odmítl vydat s tím, že má také u města pohledávky. Za to mu hrozila exekuce. Vlach uvedl, že svazek uplatnil výhrady proti verdiktu krajského úřadu u ministerstva vnitra. "V současné době to vypadá tak, že je výkon rozhodnutí pozastaven a nabíhá třicetidenní lhůta na další objasňování," řekl ČTK.

 

Zdroj: Wikipedia, Sokoljan, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme