Jihlava znovu jedná o kanalizaci

Město Jihlava se vrací k loni zastavenému velkému projektu na přestavbu kanalizací.  

3 min. čtení

Projekt se týká rekonstrukce a stavby kanalizací a zlepšení dodávek pitné vody pro obyvatele Jihlavy. Rozpočet se vyšplhal na 590 milionů korun. Akce má navázat na projekt za 430 milionů Kč, který byl s podporou EU v Jihlavě uskutečněn v letech 2004 až 2007.

Evropská komise umožnila prodloužení termínu pro provedení stavebních prací o rok do 31. prosince 2011. Přislíbená dotace by měla zůstat zachována. "Bez tohoto rozhodnutí by nebylo reálné projekt uskutečnit", řekl dnes novinářům primátor Jaroslav Vymazal. Obnovení příprav ale bude záviset i na rozhodnutí svazku obcí, který má být investorem.

"Budeme se snažit přesvědčit starosty členských obcí, aby v projektu zůstali," řekl předseda předsednictva Jiří Vlach. Vztahy mezi Jihlavou a ostatními členskými obcemi jsou ale významně narušeny kvůli. Svazek sdružuje 32 obcí a měst.

Příprava na přestavbu kanalizací v Jihlavě začala před šesti lety, provázela ji řada komplikací. Zastavení akce na podzim minulého roku způsobilo prodloužení výběrového řízení na dodavatele a také chystané vystoupení města Jihlavy ze svazu vodovodů a kanalizací, k němuž mělo dojít na konci roku. Jihlavští zastupitelé loni zrušili svůj závazek na spolufinancování projektu, následně od projektu odstoupil i svazek.

Podle nového rozhodnutí zastupitelstva je Jihlava připravena financovat projekt 205 miliony korun. Z evropských a národních dotačních programů by na něj mělo plynout přes 300 milionů korun. Zároveň bylo odloženo vystoupení města ze svazku o dva roky. Stavební práce by bylo potřeba zahájit na přelomu května a června, uvedl primátor.

Zdroj: ČTK
Foto: Czech Tourism


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme