Jihlava se stále nedohodla se svazkem obcí na vydání kanalizací

Město Jihlava stále nezískalo svůj vodohospodářský majetek, ačkoliv ze Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko vystoupilo už na konci roku 2012. Řešení zatím nepřinesla ani mediace mezi stranami sporu, která z podnětu soudu probíhá déle než rok.

4 min. čtení

Návrh dílčí dohody o narovnání, kterou nyní město dostalo, jihlavští zastupitelé na dnešním zasedání neschválili. Uváděli, že je pro město nevýhodná.

"Do této chvíle nám nebyl k provozování předán ani metr trubky vodovodu, ani metr trubky kanalizace," řekl ČTK náměstek primátora Jaromír Kalina (KDU-ČSL), který bod do zastupitelstva předkládal. Spor se svazkem podle něj také ohrožuje dotaci 90 milionů korun, již získala Jihlava na svůj vodohospodářský projekt. Stavba ještě nebyla zkolaudována, protože městu chybí dohoda s vlastníkem sousedící infrastruktury, tedy se svazkem obcí.

Spor o miliardový majetek zaměstnává dlouhý čas právníky na obou stranách, probíhají správní a soudní řízení. Mediace se kromě města a svazku účastní Vodárenská akciová společnost, která vodovody a kanalizace v Jihlavě pro svazek provozuje. "V průběhu mediace jsme posuzovali už pátý návrh; tři ze strany svazku, dva ze strany Jihlavy," uvedl náměstek. Jednání budou zřejmě pokračovat.

Návrh dílčí dohody o narovnání dnes jihlavským zastupitelům nedoporučili přijmout právníci pracující pro město, negativní bylo také vyjádření ekonomického odboru a právního oddělení magistrátu a koordinační pracovní skupiny, která se záležitostí za město zabývá. O záležitostech kolem vypořádání majetku se svazkem dnes jihlavští zastupitelé jednali více než tři hodiny.

Návrh kupříkladu počítá s tím, že město vezme zpět žádosti podané ke krajskému úřadu, případně žaloby, jimiž zpochybňuje vznik svého členství ve svazku. Právní zástupce Jihlavy Radek Ondruš má za to, že kdysi pro to nebyly splněny všechny náležitosti. V návrhu dohody také svazek obcí mimo jiné trvá na tom, že je vlastníkem úpravny vody Hosov, z níž většina pitné vody teče do Jihlavy. Město by se prý také muselo vzdát více než 260 milionů Kč, na které má podle svých právníků právo.

Svazek vznikl v roce 1993, sdružoval 33 obcí. Po Jihlavě už ze svazku vystoupila i některá jiná sídla, mezi nimi městys Luka nad Jihlavou.

Foto: Wikimedia, Aktron, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme