Jihlava propojí přivaděče vody, aby bylo možné náhradní zásobování při poruchách

Jihlava investuje do nového propojení vodovodní sítě přes 12 milionů korun bez daně, aby měla možnost náhradního zásobování pitnou vodou obyvatel ve středu města v případě odstávek, poruch nebo oprav na nynějším jediném přiváděcím potrubí. Smlouvu s firmou Klee, která propojku postaví, uzavřela radnice podle věstníku veřejných zakázek tento měsíc.

3 min. čtení

Propojení vodovodů by mělo být provedené do poloviny roku 2023, uvedl na dotaz ČTK mluvčí města Radovan Daněk.

Stavební firma propojí hlavní řad v Žižkově ulici s jižním přivaděčem vody mezi Pístovským a Kosovským vodojemem. Podle mluvčího je zatím celý střed města závislý na jednom přiváděcím potrubí, jímž teče pitná voda z úpravny Hosov. Přiváděcí potrubí je podle mluvčího ve špatném stavu, ale teď ho není možné odstavit, protože by nebylo možné zajistit náhradní zásobování. Nová propojka bude dlouhá okolo 200 metrů.

Vedení Jihlavy v minulém volebním období ukončilo dohodou osmiletý spor o vydání vodohospodářského majetku ze svazku obcí, jehož bylo město dříve členem. Městské vodovody a kanalizace teď spravují Služby města Jihlavy. Firma také nedávno ve spolupráci s městským odborem informatiky zadala vyhledávání poruch na vodovodním řadu pomocí dronu. Snímky z dronu pomohou najít místa, kde by mohla unikat voda. Průzkum bude pokračovat i v zimě. „Pokud bude mrznout, ale nebude sníh na povrchu, tak bychom to měli vidět ještě lépe,“ uvedl mluvčí městské firmy Martin Málek.

Padesátitisícovou Jihlavu zásobuje vodárenská nádrž Hubenov, z níž teče voda přes úpravnu v Hosově. Radnice by chtěla do města dovést také pitnou vodu z přehrady Švihov na řece Želivce. Podle mluvčího teď město zpracovává projektovou dokumentaci na tento přivaděč vody ze Štoků, na stavbu chce požádat o dotaci. Kvůli lepšímu zásobování vodou plánuje město rovněž stavbu vodojemu Bukovno a severovýchodní větve vodovodu. Tyto investice za stovky milionů korun podle mluvčího umožní lepší zásobování průmyslové zóny a případný další rozvoj města. Podle nynějších předpokladů by se mohly uskutečnit v roce 2028.

Foto: Wikipedia, SchiDD, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme