Jihlava opravila hráz rybníka Lužný, který patří mezi záložní zdroje pitné vody

Jihlava opravila rybník Lužný, aby lépe odolával povodním. Je to největší z pěti Pístovských rybníků, které pro krajské město představují také záložní zdroj pitné vody. Po opravě za více než 18 milionů korun má Lužný upravenou a zatěsněnou návodní stranu hráze, nové výpustné zařízení a lepší bezpečností přeliv.

3 min. čtení

Rybník teď při povodni dokáže udržet stoletou a zpomalit tisíciletou vodu, uvedl náměstek primátora Radek Popelka (ANO) v tiskové zprávě.

„S hladinami rybníků neustále manipulujeme tak, aby v případě větších dešťů zadržela soustava co největší objem přívalu vody. Pokud by se rybníky přelily, zaplavily by celé území pod nimi. Ohrozily by až pět tisíc lidí a samozřejmě jejich majetek,“
uvedl Popelka. Na zajištění dodávek pitné vody pro Jihlavany se soustava Pístovských rybníků podílela v roce 2018, kdy kvůli suchu nestačila město zásobovat vodárenská nádrž Hubenov.

Rybník Lužný má podle údajů na internetu rozlohu okolo 12 hektarů. Je součástí vodárenské soustavy, která v Jihlavě funguje přes 120 let. Rekonstrukce rybníka Lužný byla podle náměstka nezbytná kvůli průsakům pod hrází a zamokření, které bylo patrné až ke koruně hráze. Většinu nákladů pokryla státní dotace. V budoucnu by podle náměstka chtěla Jihlava opravit i zbývající rybníky ze soustavy.

Soustava Pístovských rybníků zahrnuje Vodárenský rybník a rybníky Kalný, Lukáš, Silniční a Lužný. Vybudované byly jako zdroj vody pro město. V minulosti se z nich čerpala voda samospádem až na bývalé tržiště v ulici Benešova poblíž historického náměstí. O soustavu se starají pracovníci jihlavské divize Vodárenské akciové společnosti.

V rybníku Lužný se vyskytují vzácné druhy živočichů a rostlin, například kriticky ohrožený rdest trávolistý a mlž velevrub malířský. Podle radnice to potvrdil biologický průzkum provedený před opravou.

Foto: Wikipedia, pellaea, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme