Jičín opraví památkově chráněnou kašnu na Valdštejnově náměstí, uniká z ní voda

Město Jičín nechá nákladem přes jeden milion korun opravit památkově chráněnou kašnu na Valdštejnově náměstí. Hlavním důvodem rekonstrukce je únik vody z olověné vany v kašně, který již podle radnice dosáhl neúnosného množství. ČTK to řekl mluvčí města Jan Jireš.

2 min. čtení

K úniku vody podle radnice přispěli neukáznění lidé, kteří přelézali bok kašny a vstupovali do vany. "Kašna však není určena ke koupání a aktuální úprava tomu zamezí," uvedl mluvčí. Restaurováním projdou i kamenné prvky kašny včetně sochy Amfitrité.

Zakázku na opravu kašny získala restaurátorka Markéta Novotná z Horky u Staré Paky za cenu 1,05 milionu korun včetně daně. S opravou kašny by měla být hotová do konce listopadu.

Kašna pochází z roku 1835, kdy ji vytvořil sochař Jan Sucharda. Na místě v centru Valdštejnova náměstí poblíž Mariánského sloupu stojí od 80. let 19. století. Řecká bohyně vod, moří a krásy Amfitrité je vyvedena jako ženská postava v rouchu, plavící se na voru z ryb. Kašna je charakteristická chrliči vody v podobě rybích hlav. Jde o největší a neznámější kašnu v sedmnáctitisícovém Jičíně.

Foto: Wikipedia, David Paloch,  licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme