Jičín desítky milionů po představenstvu vodáren vymáhat nebude

Město Jičín nebude po bývalém představenstvu Vodohospodářské a obchodní společnosti (VOS) Jičín vymáhat náhradu škody v desítkách milionů korun. Radnice už nestihne do termínu promlčení celé věci 11. května uskutečnit řádnou soutěž na výběr právníků, kteří by žalobu za město vedli. Novinářům to řekl místostarosta Petr Hamáček (Sdružení pro Jičín).

6 min. čtení

Případem se zabývala i dozorčí rada vodáren, podle které představenstvo žádnou škodu nezpůsobilo.

Čtyři členové bývalého představenstva vodáren označili rozhodnutí města za vítězství práva nad politickým pletichařením. V prohlášení zaslaném ČTK odmítli argument radních o časové tísni. Na žalobu údajně mělo město času dost. Rada města prý podle nich po třech měsících korektně vyhodnotila všechny argumenty svědčící o tom, že bývalé představenstvo jednalo s péčí řádného hospodáře a že vodárnám žádná škoda nevznikla.

"VOS nebude dále zatěžována nesmyslnými náklady na soudní spor v řádu až deseti milionů korun, což v důsledku dřívějšího postoje některých členů Rady města Jičína reálně hrozilo," uvedl za bývalé představenstvo vodáren jeho tehdejší předseda Martin Puš (ODS). V jičínské radě města byli pro podání žaloby zástupci TOP 09, Volby pro město, Věcí veřejných a jeden zástupce Sdružení pro Jičín. Proti byla ODS.

Podle názoru jičínských radních prý škoda vodárnám vznikla tím, že představenstvo v roce 2009 schválilo pro vodárny údajně nevýhodný dodatek ke smlouvě na čistírny a kanalizace Čistá Cidlina. Dodatkem se termín stavby firmě Geosan prodloužil o čtyři týdny. Důvodem dodatku bylo to, že nebyly hotové některé trafostanice, které měly zajistit vodárny. Podle kritiků představenstva prý byl ale Geosan ve skluzu a prodloužení termínu bylo účelové, aby se firma vyhnula placení penále přes devět milionů korun za den zpoždění.

Město Jičín jako akcionář vodáren v únoru vyzval dozorčí radu a vodárny k vymáhání škody po představenstvu. Dozorčí rada si v březnu nechala zpracovat právnický posudek. I na jeho základě došla k závěru, že žádost Jičína k uplatnění nároku na náhradu škody je neoprávněná. "Nebyl zjištěn rozpor s právními předpisy. Nedošlo jednáním představenstva ke škodě na majetku VOS. Žádné právo na náhradu škody nevzniklo," řekl dnes předseda dozorčí rady Miloš Starý (ODS).

Město bylo dosud připraveno škodu vymáhat samo a už začalo hledat právní kancelář. To však nestihne, takže kauza pro město končí. "Z pozice VOS trvá možnost uplatnit smluvní pokutu," řekl městský radní a člen představenstva VOS Luděk Havel (Sdružení pro Jičín). Geosan už dříve uvedl, že dílo dokončil a odevzdal včas.

Čistá Cidlina se stavěla v letech 2008 až 2009 a přišla na 650 milionů korun. Stavbu řeší i protikorupční policie. Osm jičínských zastupitelů loni na jaře pojalo podezření na transparentnost tendru na dodavatele stavby a podalo trestní oznámení na prošetření celé investice. Při soutěži podle nich údajně nebyla vybrána nejlevnější nabídka, a stavba tak byla dražší o 100 milionů korun.

 

Zdroj: Wikipedia, David Paloch, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme