Jičín chce vymáhat po představenstvu vodáren až 200 milionů korun

Město Jičín hodlá po bývalém představenstvu Vodohospodářské a obchodní společnosti (VOS) Jičín vymáhat náhradu škody až kolem 200 milionů korun.

6 min. čtení

Škoda prý vodárnám vznikla tím, že představenstvo v květnu 2009 schválilo pro vodárny údajně nevýhodný dodatek ke smlouvě na stavbu čističek a kanalizací Čistá Cidlina. Členové představenstva prý nejednali s péčí řádného hospodáře. Novinářům to dnes řekli představitelé jičínské radnice. Členové představenstva pochybení odmítli.

Rada města Jičína poměrem hlasů pět ku dvěma pověřila radního Luďka Havla (Sdružení pro Jičín) přípravou výzvy dozorčí radě vodáren, aby uplatnila náhradu škody na tehdejším představenstvu vodáren. Vodárny patří obcím a Jičín je největším akcionářem. Čistá Cidlina se stavěla v letech 2008 až 2009 a přišla na 650 milionů korun.

V představenstvu vodáren, které se před čtyřmi lety údajně dopustilo pochybení, seděli tehdejší starosta Jičína Martin Puš (ODS), nynější starosta Lázní Bělohrad a předseda představenstva vodáren Pavel Šubr (Starostové a nezávislí), nynější místostarosta Nové Paky a člen představenstva vodáren Josef Hendrych (ODS) a tehdejší místostarosta Hořic Jaroslav Vácha (VPM).

Vácha jakékoli pochybení odmítl. "Jsem přesvědčený, že k ničemu nekalému nedošlo. V představenstvu jsem pracoval podle svého nejlepšího vědomí a svědomí," řekl ČTK Vácha. Podobně se vyjádřil Hendrych.

Dodatek spočíval v prodloužení termínu stavby Čisté Cidliny zhruba o tři týdny. Vodárny prodloužení termínu stavební firmě Geosan umožnily proto, že firma ČEZ nestihla včas vybudovat některé trafostanice. Podle kritiků postupu představenstva prý byl ale Geosan ve skluzu a prodloužení termínu bylo účelové, aby se firma vyhnula placení penále 375.000 eur (před devět mil. Kč) za den zpoždění.

Šubr popřel, že by šlo o účelové rozhodnutí. Zdržení podle něj nebylo na straně Geosanu, ale vodáren, které měly záležitost trafostanic zajistit. Jakékoliv pochybení Šubr odmítl.

Proti vymáhání škody se z jičínských radních postavili starosta Jiří Liška (za ODS) a radní Ladislav Brykner. "Dozorčí rada vodáren již celý problém prošetřila a nezjistila nic závadného. Není jasné, který zákon představenstvo porušilo," uvedl Liška.

Podle Havla byl dodatek podepsán protiprávně. "Teď nemáme jinou možnost, než podat žalobu na představenstvo, které to schválilo. A teď bude na představenstvu prokázat, že to byl někdo jiný. Je možné že dostali špatné informace, ale to musí prokázat oni," řekl Havel.

Liška připomněl, že záležitost stavby Čisté Cidliny řeší protikorupční policie. Osm jičínských zastupitelů totiž loni na jaře pojalo podezření o transparentnosti tendru na dodavatele stavby a podalo trestní oznámení na prošetření celé investice. Při soutěži podle nich údajně nebyla vybrána nejlevnější nabídka, a stavba tak byla dražší o 100 milionů korun.

 

Foto: Wikipedia, David Paloch, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme