Jičín a Hořice budou po představenstvu vodáren vymáhat 200 mil.

Města Jičín a Hořice budou po bývalém představenstvu Vodohospodářské a obchodní společnosti (VOS) Jičín vymáhat náhradu škody až kolem 200 milionů korun. Škoda prý vodárnám vznikla tím, že představenstvo v roce 2009 schválilo pro vodárny údajně nevýhodný dodatek ke smlouvě na stavbu čističek a kanalizací Čistá Cidlina.

7 min. čtení

ČTK to dnes zjistila na radnicích v Jičíně a Hořicích. Tehdejší členové představenstva pochybení odmítají.

Rada města Jičín již schválila výzvu vodárnám a jejich dozorčí radě a představenstvu, aby vymáhaly škodu po tehdejším představenstvu. Jeho členové tehdy prý nejednali s péčí řádného hospodáře. Pokud by vodárny ve věci nekonaly, mohlo by škodu soudními žalobami vymáhat samo město jako akcionář vodáren, řekl dnes novinářům jičínský radní Luděk Havel (Sdružení pro Jičín). Hořice svoji výzvu k uplatnění náhrady škody po představenstvu adresovaly dozorčí radě vodáren.

Vodárny patří obcím a Jičín a Hořice jsou největšími akcionáři, dohromady mají 60 procent akcií. Čistá Cidlina se stavěla v letech 2008 až 2009 a přišla na 650 milionů korun.

Rozhodnutí v radách měst nebylo jednomyslné. V Jičíně schválení výzvy prošlo nejtěsnějším rozdílem. Proti hlasoval starosta Jiří Liška (za ODS). "Byl bych nerad, kdyby se ukázalo, že jsme usnesením rady osočili některé lidi, kteří nic nezpůsobili," řekl. Poznamenal, že se v poslední době objevují nové dokumenty, které vymáhání škody zpochybňují. Havel oponoval s tím, že nikdo z tehdejšího představenstva prý dosud neuvedl důvody, proč byl dodatek schválen. Dodatek byl podle něj podepsán protiprávně.

V Hořicích výzvu k vymáhání škody nepodpořil starosta Ivan Doležal (ODS). "Není jisté, zda něco vysoudíme. Toto řešení může vodárny poškodit. Informace k tomu jsou jednostranné a neúplné," řekl Doležal. V obou městech pro vymáhání škody hlasovali zástupci TOP 09 a dalších místních stran a sdružení.

V představenstvu vodáren, které se před čtyřmi lety údajně dopustilo pochybení, seděli tehdejší starosta Jičína Martin Puš (ODS), nynější starosta Lázní Bělohrad a předseda představenstva vodáren Pavel Šubr (Starostové a nezávislí), nynější místostarosta Nové Paky a člen představenstva vodáren Josef Hendrych (ODS) a tehdejší místostarosta Hořic Jaroslav Vácha (VPM). "Jsem přesvědčený, že k ničemu nekalému nedošlo. V představenstvu jsem pracoval podle svého nejlepšího vědomí a svědomí," řekl nedávno ČTK Vácha. Podobně se vyjádřili Hendrych i Šubr.

Dodatek spočíval v prodloužení termínu stavby Čisté Cidliny o tři týdny. Vodárny prodloužení termínu stavební firmě Geosan umožnily proto, že firma ČEZ nestihla včas vybudovat některé trafostanice. Podle kritiků postupu představenstva prý byl ale Geosan ve skluzu a prodloužení termínu bylo účelové, aby se firma vyhnula placení penále 375.000 eur (před devět mil. Kč) za den zpoždění. Od výše možného penále se odvíjí i výše údajné škody.

Záležitost stavby Čisté Cidliny řeší i protikorupční policie. Osm jičínských zastupitelů totiž loni na jaře pojalo podezření o transparentnosti tendru na dodavatele stavby a podalo trestní oznámení na prošetření celé investice. Při soutěži podle nich údajně nebyla vybrána nejlevnější nabídka, a stavba tak byla dražší o 100 milionů korun.
 


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme