Jevišovická přehrada má opravenou výpust, už je znovu plná

Jevišovická přehrada z roku 1897 má opravenou spodní výpust. Vodní dílo bylo už před rokem kompletně rekonstruováno, zjistilo se však že výpust netěsní, jak by měla. V pomalu končící zimě ji musel dodavatel po reklamaci Povodí Moravy opravit.

2 min. čtení

Práce skončily o měsíc dříve a zátěžové testy dopadly výborně, informovala ČTK mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Přehrada už je opět plná vody.

Na srážky bohatá zima a velké tání sněhu dokázalo zajistit opětovné napuštění, přestože se počítalo s tím, že plná bude přehrada znovu až na jaře. Je to totiž starší typ stavby, nejstarší na Moravě, která má jen jednu spodní výpust. Kvůli opravě tak bylo potřeba vypustit všechnu vodu.

Lidé se díky dostatku vody na rozdíl od loňska nemusejí obávat komplikací v turistické sezoně. Loni kvůli suchu zůstávala voda v přehradě pod běžnou výškou hladiny. Při revitalizaci přehrady minulou zimu vytěžily bagry ze dna přes sto let staré nánosy bahna a nákladní auta odvezla téměř 30.000 metrů krychlových. Náklady činily 22 milionů korun. Nyní bude přehrada bez sinic, obnoveno bylo i 200 metrů toku s přirozenými meandry.

 

Zdroj: Wikipedia, Chrisha, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme