Jeřáb ode dneška pomáhá vytahovat lodě z Orlíka na břeh

Majitelům lodí na hrázi vodního díla Orlík dnes začal pomáhat s přesunem plavidel na břeh jeřáb. Přistavil ho státní podnik Povodí Vltavy kvůli suchu, které snížilo hladinu Orlíku na mimořádně nízkou úroveň. Zájem o pomoc společnosti nahlásili majitelé asi stovky lodí, celá akce se proto prodlouží. 

5 min. čtení

Původně měla trvat do neděle, pokračovat ale bude ještě v pondělí, úterý, čtvrtek a pátek. ČTK to dnes řekl mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.

Za jeden den se stihne vytáhnout na břeh deset až 12 lodí, uvedl Roldán. Začíná se v 08:00 a končí se v podvečer kolem půl šesté. Dispečeři se s každým majitelem domlouvají, v kolik hodin mají připlout na stanoviště. Vyzvednutí lodi z vody jeřábem trvá podle zpravodaje ČTK zhruba 20 minut. Další transport a odvoz plavidla jsou si povinni zajistit majitelé sami. Lodě není možné v místě skladovat.

Pro zachování minimálního průtoku, který stanovuje manipulační řád kvůli zohlednění všech funkcí nádrže, musejí vodohospodáři z Orlické přehrady poslední dobou vypouštět více vody, než kolik do ní přitéká. "Jsme si vědomi, že pokles hladiny dostal do prakticky bezvýchodné situace velkou část majitelů a provozovatelů, kteří nemají jak své lodě dostat na břeh a zazimovat, a chceme jim tímto vstřícným gestem pomoci s řešením," uvedl před týdnem generální ředitel podniku Petr Kubala. Hladina Orlíku je mimořádně nízko a dále klesá, navíc předpovědi meteorologů neukazují, že by se nepříznivé podmínky před ukončením plavební sezony změnily.

Proti snižování hladiny Orlické přehrady sepisují majitelé lodí petici
, informoval Radiožurnál. Provozovatel lodní dopravy Pavel Šofr chce peticí docílit změnu manipulačního řádu. "Aby se ta voda v určitých měsících musela držet na nějaké hladině," řekl Šofr rozhlasu.

Podle řádu plavební bezpečnosti musejí být lodě v zimním období, kdy mohou nastat větší výkyvy hladiny, vytaženy na břeh. Obvykle se pro snadnější manipulaci s plavidly zvyšuje hladina přehrady, což ale letos na Orlíku není možné.

Povodí Vltavy spravuje více než 23.000 kilometrů vodních toků v hydrologickém povodí řeky Vltavy. Má také právo hospodařit se 111 vodními nádržemi a devíti poldry. Vodní nádrž Orlík je klíčovou součástí vltavské kaskády a co do objemu zadržované vody je největší tuzemskou přehradou. Výstavba více než 81metrové betonové hráze trvala šest let, a byla dokončena v roce 1961.

 

Foto: Wikipedia, Karelj, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme