Je aktuální cena vody sociálně únosná?

“Uvádí se, že je nepsaným pravidlem v zemích Evropské unie, že náklady na vodohospodářské služby (vodné, stočné) v ročním úhrnu nemají přesáhnout 2 % ročních příjmů rodin nebo jednotlivců. Dle těchto pravidel se v ČR výhradně postupuje v projektech spolufinancovaných z Evropské unie,”

4 min. čtení

“Uvádí se, že je nepsaným pravidlem v zemích Evropské unie, že náklady na vodohospodářské služby (vodné, stočné) v ročním úhrnu nemají přesáhnout 2 % ročních příjmů rodin nebo jednotlivců. Dle těchto pravidel se v ČR výhradně postupuje v projektech spolufinancovaných z Evropské unie,připomíná v článku pro magazín Vodní hospodářství Radek Hospodka, ředitel odboru hlavního regulátora a vrchního dohledu sektoru VaK z Ministerstva zemědělství, které má dohled nad oborem vodovodů a kanalizací ve své kompetenci.

Za vodu maximálně dvě procenta příjmů

Konkrétní hodnoty sociálně únosné cen vody každoročně kalkuluje Státní fond životního prostředí ČR a to pro jednotlivá krajská území dle pravidel Operačního programu Životní prostředí. Sociálně únosná hranice pro výdaje na vodné a stočné je definována jako cena pro vodné a stočné (včetně DPH), která představuje 2 % průměrných ročních příjmů domácnosti a se standartní spotřebou 88,7 l/osobu a den, což je průměrná spotřeba vody v České republice.

Ůdaje o sociálně únosných cenách jsou zveřejňováni vždy v předstihu. Pro rok 2021 jsou uvedeny v přiložené tabulce.

V Praze o třetinu nižší cena

Nejvyšší sociálně únosnou cenu vody má dle státního fondu Praha, kde jsou také nejvyšší příjmy obyvatel. Limit byl v Praze stanoven na 164 korun za kubík vody. Reálná cena vody je ale v Praze ve skutečnosti o třetinu nižší – 101,59 Kč za kubík vody, což odpovídá 1000 l vody. Pražané tak za litr vody letos zaplatí 10 haléřů.

Naopak nejnižší příjmy a tedy i sociálně únosnou cenu mají ve Zlínském kraji (115 Kč za kubík vody). Reálná cena vody je ale i zde podstatně nižší a místní za vodu platí 9 haléřů za litr. Cena vody je zde pro letošní rok totiž 90,47 Kč za kubík vody.

Sociálně únosná cena vody pro rok 2021 dle Státního fondu životní prostředí ČR


Zdroj: redakce

Zdroj: redakce

Doporučujeme