Jakub Vágner: Návrat lososovitých ryb je obzvlášť potřebný

2,5 tuny divokých pstruhů má přibýt do českých řek. První vysazování se konalo včera u severoplzeňské řeky Střely za přítomnosti garanta projektu Jakuba Vágnera. Partnerem tohto unikátního projektu je společnost Veolia Voda.

5 min. čtení

Proslulý sportovní rybář a cestovatel Jakub Vágner ve středu odstartoval projekt, který má vrátit hojnost pstruhů a dalších lososovitých ryb do českých řek. Jako pilotní tok si vybral západočeskou Střelu. Pod jez v Plasích spolu s dalšími kolegy vypustil prvních sto kilogramů potočních pstruhů.

"Každá akce, která pomůže zarybnit naše vody, je dobrá, a návrat lososovitých ryb je obzvlášť potřebný," uvádí Jakub Vágner.  K vybrané lokalitě dále doplňuje "Je to krásná řeka, čistá, a doufám, že se jim tady povede dobře. Pozná se to až postupem času podle úlovků. Také proto dnes vysazujeme vlastně takový generační mix ryb, různě staré a velké," 

Akci přivítal také plaský starosta a zároveň předseda místní rybářské organizace Zdeněk Hanzlíček. "Jsme samozřejmě velice rádi, že pro start projektu byla vybrána právě Střela. Pstruhy postupně nasadíme na obou úsecích Střela 1 a Střela 2, takže obsáhneme prakticky celý tok. Do budoucna bychom rádi stejným způsobem pokračovali například s lipanem podhorním, který se ve zdejších vodách dříve také velice hojně vyskytoval," doplňuje Hanzlíček.

V rámci projektu, na kterém spolupracuje Jakub Vágner se společností Veolia Voda a Nadačním fondem Veolia, bude po dobu následujících pěti let do českých řek každoročně nasazeno dva a půl tuny ryb.

Jakub je však aktivní nejen v České republice, cestuje za rybami a dobrodružstvím téměř do všech koutů světa. Jeho expedice většinou směřují do odlehlých, mnohdy i málo probádaných koutů naší planety. V posledních letech se zaměřuje především na výpravy do povodí řeky Amazonky v Jižní Americe a také na Černý kontinent, kde se věnuje průzkumu v Kongu. Má za sebou několik výstav svých autorských fotografií a reportáže s ním vysílala kupříkladu i televizní stanice Discovery. V současné době se Jakub věnuje své vlastní sérii rybářských dokumentů pro televizní kanál National Geographic Channel a pro Českou televizi. Nový dokumentární cyklus můžete shlédnut na prvním kanálu České televize pod názvem Rybí legendy Jakuba Vágnera (každou středu od 20:55).


 


 


 


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme