Jakou má Jihlava naději na získání dotací a realizaci projektu?

Přestože jihlavské radnici unikla dotace na půlmiliardový projekt rekonstrukce kanalizací ve městě, ministr životního prostředí Tomáš Chalupa vzkazuje, aby se nevzdávala. Radí městu, aby požádalo o peníze z připravovaných dotačních titulů. Jde přece o připravený projekt, říká ministr.

7 min. čtení

Projekt, který se týká rekonstrukce a stavby kanalizací a zlepšení dodávek pitné vody pro obyvatele Jihlavy, je v přípravě neuvěřitelných šest let. Průtahy v přípravách projektu a výběrovém řízení na dodavatele stavby stály projekt už přislíbenou čtvrtmiliardovou dotaci z Bruselu.

O zakázku bojovala dvě sdružení stavebních firem. Sdružení s Chemkostavem letos neúspěšně napadlo tuto zakázku i u Krajského soudu v Brně. Vítězem zakázky tedy mělo být nakonec sdružení firem se Synerem VHS Vysočina. Nutná podmínka získání dotace ale byla dokončit stavební práce ještě v tomto roce a to je již nereálné.

Investici připravoval Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVaK), jehož je Jihlava členem. Evropská unie na projekt slíbila deset milionů eur (zhruba 240 milionů Kč), jihlavská radnice měla ze svého dát 205 milionů Kč.

V posledních dnech byly vztahy mezi SVAK a jihlavskou radnicí napjaté kvůli vzájemnému obviňování z krachu projektu. Radnice už podala i dvě trestní oznámení. Podle Radka Ondruše z právní kanceláře Ondruš & Ondruš, která radnici zastupuje, město připravuje i další trestní oznámení. To by mělo být zaměřené na hospodaření SVAKu.

Jistou nadějí pro Jihlavu by mohly být národní dotace
. V tuto chvíly není však vůbec jisté, zda budou vypsány.

"Velkou roli při hodnocení projektů hraje i jejich připravenost. A tento projekt připravený je. To mu pomůže, ale jakým způsobem to dopadne, záleží i na tom, kolik bude žádostí," upřesňuje ministr Chalupa.

"Byl to zásadní bod našeho jednání. Otevírá se tím možnost čerpat peníze, které zbyly České republice z tohoto projektu a to z jiného dotačního titulu. Ten bude pravděpodobně z těchto zbylých peněz otevřen,"
vysvětlil po jednání předsednictva SVAK Petr Pospíchal, náměstek primátora Jihlavy a zároveň zástupce města ve svazku.

Jihlavská radnice a její zastupitelé musejí v listopadu rozhodnout, kdo předloží ministerstvu novou žádost. Buď to udělá radnice, anebo SVAK.

Podle předsedy svazku Jiřího Vlacha by se kanalizace, pokud by připravený projekt s žádostí o dotaci uspěl, mohla začít opravovat už na jaře příštího roku. "Pokud by se daly využít výsledky již ukončeného výběrového řízení, viděl bych to tak, že by se v ideálním případě v březnu nebo v dubnu mohlo začít stavět a do konce roku 2013 by celý projekt mohl být ukončen," sdělil Vlach.

Šance na případné získání peněz pro rekonstrukci jihlavských stok však hatí plán zastupitelů vystoupit koncem příštího roku ze svazku a založit městskou společnost, která by se o kanalizace starala.

"Nová Jihlavská vodárenská společnost nemá žádné pracovníky, žádné zkušenosti," upozornil náměstek Pospíchal. "Pokud se bude projekt realizovat prostřednictvím nové společnosti Jihlavské vodovody a kanalizace, bude to znamenat minimálně rok nebo dva zdržení. Něco jiného je zřídit firmu na papíře a něco jiného je zajistit, aby byla funkční," upozornil i opoziční zastupitel za TOP 09 Martin Fiala.

Foto: Wikipedie, Sokoljan


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme