Jaká je vaše “vodní stopa”?

Přemýšleli jste někdy o tom, kolik vody je třeba k výrobě potravin, které jíte, oblečení, které nosíte, nebo automobilu, ve kterém jezdíte? Vypočítejte si, jaká je vaše osobní “vodní stopa”!

5 min. čtení

Na počátku 90. let přišel britský geograf Tony Allan s pojmem “virtuální voda”. Jeho teorie vysvětlovala, že důvodem, proč země Blízkého východu neřeší problém s omezenými zdroji vody je fakt, že většina potravin, které obyvatelé konzumují jsou dovezené, vypěstováné v zahraničí. Na jeho studii navázal holanďan Arjen Hoekstra, který ve spolupráci s organizací UNESCO vypočítal podíl vody v různých komoditách.

Problémy s vodou často úzce souvisejí se strukturou globální ekonomiky. Mnoho zemí dováží většinu zboží a proto vodu na svém území nespotřebují na výrobu těchto komodit. Regiony, které se zaměřují na vývoz tak mohou časem mít vážné problémy s nedostatkem vody. Nejen jednotlivé vlády, ale sami spotřebitelé by se měli snažit dosáhnout lepšího hospodaření s vodními zdroji,” říká Arjen Hoekstra.

Jako první přišel Hoekstra také s pojmem “vodní stopa”, který nezahrnuje pouze to, co všichni pijeme nebo vodu, kterou se umýváme. Je to celkové množství vody spotřebované na výrobu produktů a zajištění služeb pro obyvatele jednotlivých států. Globální průměrná “vodní stopa” je 1 240 m3 na obyvatele a rok. Velká část “vodní stopy” se přičítá průmyslu, zemědělství a turismu. A největší část – téměř celá polovina – jde na výrobu energie.

 


 

Pokud si chcete vypočítat, jakou osobní “vodní stopu” máte vy, existuje několik webových kalkulátorů. Velmi přehledný je kalkulátor na stránkách www.waterfootprintkemira.com/meter, který váš výsledek porovná s průměrnou “vodní stopou” ve zvolené zemi. Odpovídáte na otázky ohledně toho, kolik času strávíte koupáním, jak často myjete auto a nádobí a také kolik zkonzumujete masa a vypijete kávy. Právě poslední část, která je věnovaná stravování však není příliš podrobná. V tom poslouží lépe kalkulátor na stránkách www.waterfootprint.org. Další velmi originální kalkulátor najdete na webových stránkách časopisu National Geographic. Bohužel se však zaměřuje pouze na USA, a nepoužívá náš metrický systém. Nabízí však nejpodrobnější analýzu vámi uvedených dat.

 

Věděli jste, že:
na výrobu jednoho kilogramu hovězího je zapotřebí 15 500 litrů vody
na přípravu jednoho šálku kávy je zapotřebí 140 litrů vody
na vypěstování jednoho kilogramu kukuřice je zapotřebí 900 litrů vody

 

Zdroj: www.waterfootprint.org, http://ec.europa.eu, www.virtualwater.eu
 


Zdroj: (em)

Zdroj: (em)

Doporučujeme