Jaká je kvalita vody v přírodních koupalištích?

Většina provozovatelů přírodních koupališť již oznámila začátek sezóny a tak přirozeně všechny zajímá, zda je voda stále bezproblémová nebo už musíme počítat s určitým omezením. Pojďme se podívat, jak jsou na tom například koupaliště ve Středočeském kraji. 

3 min. čtení

Pro ověření kvality vod v provozovaných nádrží provozovatelé ve Středočeském kraji většinou služby Zdravotního ústavu se sídlem v Ústí nad Labem, který provádí rozbory včetně odběrů.

Kde všude se dá ve Středočeském kraji koupat? 
Ke koupacím oblastem koncentrovaným většinou kolem Vltavské kaskády, které jsou sledovány již od poloviny května, se přidaly i další lokality ve volné přírodě, které umožní provozovat vodní radovánky i na malých místních koupalištích. V okrese Mělník je to např. koupaliště Cítov, na Mladoboleslavsku Dolní Bukovina a Luštěnice. V provozu jsou rovněž i veškeré přírodní koupaliště v okolí Prahy – Vyžlovka, Jureček, Konětopy, Lhotka a pochopitelně i Proboštská jezera. Na Příbramsku se rozšířila možnost koupání o lokality Jince, Březnice, Obecnici a Hrachov.

Jaká je voda?
Na všech uvedených lokalitách je podle provedených rozborů voda naprosto v pořádku a vhodná pro letní rekreaci. Ze sledovaných míst jsou mírně zhoršené podmínky pouze na lokalitě Bakov na Mladoboleslavsku a Hradištko v okrese Kolín. Snížená průhlednost vody způsobená vyšším obsahem fytoplanktonu však koupání nijak neomezuje. Věřme, že kvalita vody zůstane i v dalším průběhu sezóny v pořádku.

Současný stav jednotlivých lokalit je uveden na webových stránkách hygienické stanice. 


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme