Životní prostředí je v ohrožení
Názory, že změny klimatu jsou přirozeným jevem, ke kterým na zeměkouli vždy docházelo, nenachází v České republice úrodnou půdu. Téměř 90 % české populace se domnívá, že ke globálnímu oteplování dochází a že k němu přispívají lidé. Pouze 2 % populace odmítají existenci globální změny klimatu. Na druhou stranu lidé nejsou schopni vybrat jednoho hlavního viníka. Většina (77 %) dotazovaných se domnívá, že za globální oteplování může celkově lidská činnost a není možné konkrétně určit viníka.
V české společnosti panuje souhlas s tvrzením, že životní prostředí je v současnosti v ohrožení a vyžaduje zásadnější ochranu. Často se globálního oteplování obávají a více než polovina cítí negativní dopady globálního oteplování osobně ve svém životě. Zajímavé je, že ženy a lidé kolem padesátky jsou vůči této problematice obecně o něco citlivější. Co považujeme za nejzávažnější problémy?
Pro drtivou většinu Čechů jsou klimatické změny důležitým společenským problémem. Zhoršující se životní prostředí je pak vnímáno ještě důrazněji. Více než osm Čechů z deseti je považuje za důležitý nebo velmi důležitý problém.
Co vnímají Češi vůbec nejzávažněji? Jsou to aktuální témata jako uprchlická krize a riziko terorismu, které vnímá jako velmi důležité více než 80 % české populace.
Jaké jsou příčiny globálního oteplování?
Globálním oteplováním spojujeme kromě změn počasí a většího tepla také s táním ledovců a zvyšující se hladinou oceánu. „Globální oteplování je způsobeno zvyšováním koncentrace CO2 v ovzduší, což má za následek skleníkový efekt a následné oteplování planety. Oteplování planety má pak vliv na migraci živočišných druhu a rostlin, proměnu klimatu, zvyšování hladiny oceánu a podobně,“ zaznělo v rámci výzkumu.
Nicméně slyšet byly také názory z opačného spektra: „Globální oteplování je pro mě konspirační teorie, reálně prý hrozí tání ledovců a zvyšování hladiny oceánu. Podle mě je to přirozený jev v koloběhu na planetě Zemi.“ Tento názor ale zastává jen 1 % české populace.
Svítá na lepší časy…
Podle Čechů by se na řešení problému globálního oteplování měli podílet všichni lidé. Silnou roli v řešení by měli mít také politici a vlády. Muži častěji než ženy vidí řešení na straně politiků a nadnárodních firem, ženy častěji tvrdí, že na řešení by se měli podílet všichni lidé. Téměř polovina se domnívá, že mohou pomoci i konference na toto téma.
Dvě třetiny lidí se snaží svou činností životní prostředí aktivně chránit, nejčastěji tříděním odpadu a úsporou energie a vody. Podle výzkumu třídí odpad dokonce 93 % respondentů, 72 % se snaží šetřit elektrickou energii a 70 % vodu.
Za výchovu nastupující generace k zodpovědnému vztahu k životnímu prostředí jsou podle Čechů zodpovědné především rodina a škola. Roli rodiny vnímají jako výraznější ženy a lidé s vysokoškolským vzděláním.
Výzkum o postojích české veřejnosti k problematice globálního oteplování uspořádala agentura IPSOS v listopadu 2015. Respondenti byly dotazováni v on-line panelech. Reprezentativní vzorek respondentů činil 501 osob ve věku 18–65 let.
Zdroj: (jab)
Zdroj: (jab)