Lze pěstovat rajčata téměř bez vody?

Pascal Poot pěstuje organická rajčata téměř na poušti. Sklizená zelenina nejenže přežije extrémní podmínky, ale dokonce má lepší nutriční vlastnosti. Nenechte si ujít rozhovor s pěstitelem Pascalem Pootem o jeho novém přístupu k pěstování rajčat se značně omezeným zdrojem vody.

5 min. čtení

Jak jste přišel na nápad pěstovat plodiny v natolik nehostiném prostředí?

V pozdních 80. let, jsem si uvědomil, že plevel je vlastně starý druh zeleniny, který byl pěstován ve středověku. Přemýšlel jsem, proč je tak odolný a jediný důvod, který mě napadl, byl, že námi běžně pěstované rostliny jsou natolik opečovávané a tolik se o ně staráme, že nemají žádný důvod k tomu, aby projevily přirozenou odolnost. Tak jsem se rozhodl, že vyzkouším starat se jen o půdu, abych se ujistil že je úrodná, a nebudu se starat o rostliny. Řekl jsem si, že pokud budou rostliny nezdravé, budu sklízet pouze semena a ty by se měly nakonec stát rezistentními, stejně jako plevel.

Vaše farma leží v regionu Languedoc-Roussillon, který velice trpí suchem.

Je to skoro Sahara! Ležíme mezi kopci, ve středu kruhu, kolem kterého se točí letní bouřky. Někdy vidíme déšť vzdálený na 800 metrů, ale sem se nedostane, někdy nezaprší od konce ledna do konce října.

Jak dlouho rostlinám trvalo, než se přizpůsobily tomuto nehostinému prostředí?

První rok jsem zasadil odrůdu rajčat, které nikdy nezažily sucho. Sklidil jsem sice pouze 2 nebo 3 cherry rajčata, ale sesbíral jsem všechna semena a znovu je vysadil. Příští rok jsem nasbíral 2-3 kg rajčat. Po třech letech, byla úroda 10-12 kg na rostlinu a v současnosti pěstuji více jak 200 odrůd rajčat.

Jsou standardní odrůdy zeleniny opravdu tak málo odolné?

Odborné analýzy prokzaly, že současné standardní odrůdy obsahují až 40 krát méně živin než před 50 lety! Podle laboratorní analýzy je rozdíl v kvalitě mezi získanými semeny a semeny běžných odrůd opravdu velký. Moje semena měly až dvacetkrát více vitamínů, antioxidantů a bisfenolů (protinádorové molekuly). Například, obsah vitamínu C, byl mezi 30 a 38mg na 1kg běžně pěstovaných rajčat, v mých rajčatech ho bylo zjištěno na 580mg. To je velký rozdíl!

Organizujete kurzy, na kterých učíte svůj přístup k zemědělství. Jak tyto kurzy probíhají?

Snažím se lidem vysvětlit svoji myšlenku, naučit je základní přístup k rostlinám a půdě. Co funguje na jednom místě, nemusí nutně fungovat jinde. Jakmile se ale naučíte pozorovat rostliny a zjistíte co půda potřebuje, jste na správné cestě.

Zdroj: Living Circular

Foto: „Cherry Tomato on Vine“ od JS – JS. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons


Zdroj: Květa
Felklová

Zdroj: Květa Felklová

Doporučujeme