Jak se vypořádat s neplatiči vody?

Lidí, kteří dluží za vodu, je stále víc. Velkou část tvoří tzv. trvalí neplatiči. Podívejme se, jak se s tímto problémem vypořádávají v jednotlivých městech a obcích.

4 min. čtení

V Moravském Žižkově vyhlašují neplatiče rozhlasem. „U nás jsou to stejní lidé, kteří za vodné a stočné dluží už několik let. Platíme měsíčně za dodávku vody firmě V-Aquarius-B. Pak se udělá zúčtování a lidé by pak měli zaplatit. Když nezaplatí, visí to na obci jako pohledávka. Nejstarší pohledávka je tuším od roku 2007. Ve starostovském křesle jsem od loňského roku. Postupným procházením jsme došli k závěru, že to zkusíme touto cestou. Když už nezabírají upomínky, tak to zkusíme vyhlásit,“ uvádí starosta Moravského Žižkova Josef Osička. Pokud lidé za vodu nezaplatí, hrozí jim po odpojení vodovodu, v krajním případě až exekuce.

V sousedních Velkých Bílovicích, kde mají stejného provozovatele, volí klasičtější postup. „Upozorňujeme je pouze upomínkami – písemnými výzvami. Pokud neberou zřetel na první ani druhou upomínku, dáváme jim vědět, že třetí upomínka bude soudní vymáhání, případně exekuce,“ popsala starostka Velkých Bílovic Marie Vlková.

S neplatiči se na Břeclavsku potýkají také Vodovody a kanalizace Břeclav, které spravují zhruba třicet tisíc odběrných míst v osmašedesáti obcích a městech po celém okrese. „Pohledávky samozřejmě objemově přirůstají. Teď je móda neplatit. Dá se říct, že nejméně polovina je trvalých neplatičů,“ prozradila referentka Vodovodů a kanalizací Jitka Kolenková.

Neplatiče však čeká v první fázi zastavaní dodávky vody. Pokud se problém několikrát opakuje, dlužník přijde o vodoměr. Problém nastává v případě, že je vodoměr přímo v domě a odběratel vody k němu techniky nevpustí. Potom se například úplně zruší přípojka tím, že se odkope. Za znovunapojení vody zákazník musí zaplatit.


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme