První plnoprovozní aplikací je nová čistírna odpadních vod v Marquette-Lez-Lille (Francie), kde technologie umožní od roku 2014 navýšit výrobu bioplynu o 20 % oproti standardnímu procesu vyhnívání a snížit objem produkovaného kalu o 30 %. Technologii ExelysTM dodává společnost VWS/OTV ze skupiny Veolia Environnement.
Princip technologie je založen na tepelné hydrolýze organického podílu čistírenského kalu, kdy při velmi vysokých teplotách a tlaku dochází k rozložení organických látek. Návazný standardní proces anaerobního vyhnívání tak funguje s vyšší účinností a z kalů se získá i více bioplynu. V současnosti se přínosy tohoto procesu ověřují ve spolupráci s VŠCHT Praha i v České republice.
Na ČOV v Marquette-Lez-Lille, která je v provozu od února 2013, se kaly touto technologií začnou zpracovávat od počátku roku 2014. Vyráběný bioplyn bude využíván v kogeneračních jednotkách a celková produkce elektrické energie bude ročně cca 4 GWh, což zajistí 10-letou návratnost investice. Teplo z kogeneračních jednotek bude využito pro místní vytápění i ohřev vyhnívacích nádrží.
Samotná čistírna odpadních vod je unikátní kombinací nejnovějších technologií skupiny Veolia Environnement. První v pořadí je technologie lamelových usazovacích nádrží Multiflo®. V klasické aktivační lince je použita hybridní technologie Hybas™s využitím nosičů AnoxKaldnes™ přímo v aktivační směsi. K terciálnímu dočištění jsou využity diskové filtry Hydrotech Discfilters™, zatímco pro kalovou koncovku je využita technologie Exelys™ zakončená sušárnou čistírenských kalů BioCon™. Vysušené čistírenské kaly budou částečně využity v místní cementárně jako palivo, částečně využívány jako hnojivo v zemědělství.
Více na: http://www.veoliawaterst.com/news-media/case-studies/marquette_lez_lille.htm
Zdroj: Ondřej Beneš,
Veolia Voda
Zdroj: Ondřej Beneš, Veolia Voda