Jak můžete snížit vlastní spotřebu vody?

Nikdo z nás si moc neuvědomuje, kolik vody denně spotřebuje. Nejen každá potravina, ale i každý výrobek za sebou nechává silnou stopu vodní spotřeby. Pojďme se podívat na to, jakými možnými způsoby můžeme vodu ušetřit.

4 min. čtení

Chcete-li ušetřit vodu a tím i životní prostředí a svoji peněženku, měli byste se držet následujících pravidel:

1.Přestaňte kupovat balenou vodu a pijte kohoutkovou
To, že je kohoutková voda lepší a šetrnější pro naše zdraví a peněženku než voda balená už si naštěstí začíná uvědomovat čím dál více lidí. To, že ale jedna láhev balené vody spotřebuje svou výrobou hned 3 objemy balených vod, si každý jen tak neuvědomuje.

2. Snažte se jíst méně masa
Rostlinné potraviny za sebou zanechávají obecně menší vodní stopu (tedy spotřebu vody během jejich obdělávání a zpracování) než zvířata. Není nutné stát se úplným vegetariánem, ale snížení spotřeby masa pomůže nejen planetě, ale i vašemu zdraví a peněžence.

3.Snažte se vyhýbat průmyslově zpracovaným potravinám
Každá balená zpracovaná potravina nás stojí desítky litrů pitné vody, zatímco suroviny přímo ze zdroje – například zelenina z vlastní zahrádky nebo od farmáře vodu výrazně ušetří.

4. Nenechte téct vodu
Když se sprchujete, umýváte si ruce nebo si čistíte zuby, nenechte vodu téct po celou dobu činnosti, když ji zrovna nepotřebujete. V mezičase můžete vodu vypnout a tím ušetříte její neskutečné množství.

5. Udržujte svůj kohoutek při nízkém průtoku
Jednoduché ale účinné řešení jak ušetřit vodu, je nechat vodovodní kohoutek jen na nízký průtok. Skutečně silný proud potřebujete jen na mytí rukou. 

6.  Nová splachovací nádrž
Stará splachovací nádrž při každém spláchnutí spotřebuje 10 až 12 litrů vody. Ekonomická splachovací nádrž vám poslouží úplně stejným způsobem s pouhými 7 litry. 

7. Kontrola vody
Zkontrolujte doma, jestli vám všechny přívody vody těsní. Jeden povolený kohoutek vám může klidně nechat protéct až 9000 zbytečných litrů vody za rok.

8. Neperte nadarmo
Nezapomeňte, že pračka je největší pijan ve vaší domácnosti. Spotřebuje ohromné množství vody. Pamatujte proto na úsporný program a počkejte vždy na to, až budete mít opravdu dostatek prádla na její plnou kapacitu. 


Zdroj: PK

Zdroj: PK

Doporučujeme