IPR dá Praze návrh změny územního plánu na stavbu lávek do Troje

Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) odešle magistrátu podnět na změnu územního plánu na výstavbu nových lávek z Císařského ostrova do Troje. ČTK to řekl ředitel IPR Ondřej Boháč. Institut počítá se vznikem dvou nových přemostění Vltavy. Lávka, která dosud sloužila pěším se zřítila v sobotu odpoledne. Zraněni byli čtyři lidé. Praha nyní plánuje zavedení přívozu a dočasného přemostění. 

5 min. čtení

Příčina pádu není zatím známa.

"Za institut zašleme podnět na změny územního plánu tak, aby byly co nejdříve zařazeny do projednání na zasedání zastupitelstva,"
řekl Boháč.

Císařský ostrov a Troju by měly nově spojit dvě lávky. První by stála na místě té původní zřícené. Druhá by pak byla o několik desítek metrů dále po proudu a lidé by se k ní dostali kolem staré čistírny odpadních vod v Bubenči.

V minulosti IPR navrhl stavbu ještě dalšího mostu, který by vedl přes severní špici Císařského ostrova. Ten by ale sloužil pro tramvaje, které by tudy jezdily z Podbaby přes řeku k zoologické zahradě a následně nahoru do Bohnic. Zda bude vybudován, zatím město nerozhodlo.

Původní Trojská lávka byla zprovozněna v roce 1984. V nyní platném územním plánu z roku 1996 ale zanesena není. Proč, není zcela jasné. Podle Boháče je možné, že vzhledem k tomu, že do územních plánů jsou obvykle zanášeny zejména plánované stavby, tak tehdejší plánovači nepočítali se změnami vztahujícími se k lávce a nezanesli ji do plánu.

"Skutečnost, že lávka postavená v minulosti není v současném územním plánu, sama o sobě neznačí nic negativního. Rozhodně to neznamená, že například stavba nebyla v době vzniku v souladu s tehdejšími předpisy. Jiná situace je samozřejmě v případě, kdy nyní bude zřejmě nutné postavit nové přemostění. Takovouto novou stavbu nelze bez zanesení do územního plánu realizovat," sdělil ČTK advokát společnosti Deloitte Legal Martin Bohuslav.

Praha nyní chystá kontroly a uzavírky některých mostů i lávek pro pěší, mezi nimi jsou například lávka přes Berounku v Radotíně nebo lávky pro pěší na železničním mostě mezi Podskalím a Smíchovem. S kontrolami začne i Praha 6. "Kontrola bude zevrubná, kromě přemostění silnic nebo železnic se dotkne například také vstupních mostků k Poliklinice pod Marjánkou, které jsou ve velmi špatném stavu," uvedl mluvčí radnice Ondřej Šrámek.

Lávka v Troji se zřítila v sobotu po 13:00. Na místě zřícené lávky by mohl plout přívoz a vznikne tam provizorní přemostění. Trosky mají být odklizeny do dvou týdnů.

Foto: Wikipedia, Jan Polák, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme