Investicí do čističek na Jičínsku se bude zabývat policie

Investicí do čističek odpadních vod a kanalizací Čistá Cidlina na Jičínsku za 650 milionů korun se bude zabývat policie. Osm jičínských zastupitelů pojalo podezření o transparentnosti tendru na dodavatele a podalo trestní oznámení na prošetření celé investice. 

6 min. čtení

Podle zastupitele Petra Hamáčka (Sdružení pro Jičín) nebyla vybrána nejlevnější nabídka a stavba tak byla dražší o 100 milionů korun. Investicí se mimořádně zabývalo jičínské zastupitelstvo.

Stavbu z let 2008 až 2009 zadala Vodohospodářská a obchodní společnost (VOS) Jičín. Firmu vlastní obce a města v čele s Jičínem, jehož starosta Martin Puš (ODS) je šéfem představenstva. "Ohrazuji se, že by někdo někoho okradl," řekl Puš zastupitelům. Názory o možném ušetření 100 milionů korun označil za demagogii. Podle Hamáčka lidé na Jičínsku kvůli předražení stavby zaplatí za vodu o tisíce korun více.

Zakázku z devíti uchazečů vyhrála firma Geosan Group, jejíž cena byla o 100 milionů korun vyšší než nejlevnější nabídka firmy Sefimota. Cena však měla v hodnocení tendru váhu jen 50 procent a vítězná firma Geosan zakázku získala díky nabídce krátkého termínu výstavby a zejména nabídkou vysokého penále při nesplnění termínu ve výši 10 milionů korun za den prodlení. Podle VOS byla kritéria transparentní. Vedení firmy nařčení z předražení stavby a pochybení při tendru odmítlo.

Nyní také vznikly nejasnosti o tom, zda firma Geosan termín výstavby splnila. Podle zastupitele Luďka Havla (Sdružení pro Jičín) stavba údajně měla přes rok zpoždění a firma by tak měla platit obří pokutu více než tří miliard korun. Nejasnosti o správném určení konce zakázky zřejmě panují i ve firmě VOS, která si nyní dělá právní rozbor, zda ukončením stavby je předání staveb, jak bylo ve smlouvě, nebo až jejich zkolaudování, jak stálo v zadávací dokumentaci tendru. "Je tam disproporce," přiznal Puš zastupitelům. Podle Havla penále po firmě nikdo neuplatnil a soutěž tak nedopadla férově.

Podle vyjádření Geosanu ze strany firmy ke zpoždění nedošlo. Firma prý postupovala podle odsouhlaseného harmonogramu postupu výstavby se zahájením 7. února 2008 a dokončením 9. července 2009. "Zvítězili jsme transparentně, dílo jsme předali v termínu podle smlouvy," řekl zastupitelům zástupce firmy Geosan. Samotné dnešní jednání zastupitelů o zakázce označil za demagogii. Stavbu více než čtvrtmiliardou korun podpořila EU.

Jičínští zastupitelé z TOP 09 kritizují i nedávné stavby koupaliště a zimního stadionu. Koupaliště za více než 200 milionů korun stavěl také Geosan a jeho nabídka v soutěži také nebyla nejnižší, proti nejlevnější nabídce byl Geosan dražší o více než 40 milionů korun. U zimního stadionu za více než 100 milionů korun se výběr uchazečů zužoval takzvanou losovačkou. Zakázku nakonec získala firma VCES. ODS, která v té době vládla radnici, jakékoliv pochybení v těchto zakázkách odmítá.

Foto: Wikipedia: Akumiszcza


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme