Intersucho: Zemědělci vstupují do jara s mírným deficitem vláhy proti průměru

Do jara vstupují čeští zemědělci s mírným deficitem vláhy proti průměru z let 1961 až 2010. Podle jednoho z tvůrců projektu Intersucho Miroslava Trnky chybí v půdě do jednoho metru zhruba 20 až 40 milimetrů. Není to podle něj nic dramatického, ale na jižní Moravě a v části Poohří to už může znamenat horší podmínky pro vzcházení rostlin, řekl ČTK. Střednědobá předpověď zatím přináší spíše průměrné či nadprůměrné teploty a spíše podprůměrné srážky. Zásadní zlepšení situace se tak spíše nedá očekávat.

3 min. čtení

„Půda je zdánlivě dobře nasycena ve vyšších polohách, ale už je téměř rozpuštěný veškerý sníh. Ale je to relativně brzy. V nížinách je situace mírně horší než obvykle. Lehce znepokojivá je situace na jižní Moravě a v severozápadní Čechách, kde není velká zásoba vody a nebyl zde sníh,“ připomněl Trnka fakt, že v lednu a v únoru v těchto teplých oblastech prakticky nesněžilo a většina srážek opět spadla ve formě deště. Tato vodapřitom poměrně rychle odtéká na rozdíl od sněhu, který se při tání postupně vsakuje do půdy.

Vědci hodnotí míru sucha v půdě do jednoho metru na základě poměru aktuální situace s průměrnou situací v letech 1961 až 2010.

V teplejších oblastech už je také nastartovaná vegetace, některé druhy ovocných stromů v nejbližších dnech rozkvetou. „Jaro přišlo o dva až tři týdny dřív. Zvětšuje se tak opět riziko, že noční mrazy mohou rostliny poškodit,“ poznamenal Trnka. Pro pěstitele především v teplých oblastech jde podle něj téměř o každoroční rutinu. Jarními mrazy v posledních letech poškodí téměř pravidelně menší či větší část úrody. Podle webu AgroRisk se riziko v příštím týdnu postupně zvyšuje, v úterý už platí v případě ovocných stromů pro celou republiku.

Autor: ČTK

Doporučujeme