Intersucho: Deštivý červen zmenšil rozsah sucha v ČR, řekám ale voda chybí

Poměrně deštivé červnové počasí na většině území Česka dokázalo doplnit v půdě do jednoho metru vodu na normální či jen mírně podnormální úroveň. Oblasti zasažené suchem se výrazně zmenšily a zasahují Podkrkonoší, střední Polabí a východní část Středočeského kraje. Výrazně ustoupilo sucho v jižních Čechách, Poohří či na Hané.

4 min. čtení

Vyplývá to z mapy, kterou dnes ráno zveřejnili vědci, kteří pracují na projektu Intersucho. Jelikož však sucho na jaře bylo dlouhé a výrazné, na doplnění vody v řekách deště stále nestačí a průtoky zůstávají podprůměrné. Téměř veškerá voda, která se nevypařila, se vsákla do půdy a využily ji rostliny.

Hodně srážek v posledních dnech dostaly podle webu Morava a Slezsko a jižní Čechy. Naopak severozápadním Čechám se deště spíše vyhýbaly. Pro polní plodiny a například i pro ovocné stromy jsou současné srážky vítané, protože v této době se tvoří zrno a postupně roste i ovoce. Plodinám, které sucho nestihlo zničit, voda pomůže. Mnohde však přišel déšť pozdě, protože leckde už obilí zaschlo a zemědělci museli zaorávat, nebo počítají se snížením výnosů v desítkách procent.

Míru sucha určují vědci jako poměr aktuální zásoby vody v půdě proti průměru z let 1961 až 2010. Neznamená to tedy, že by například na suché jižní Moravě byl dostatek vody, ale současná situace se nijak nevymyká z dlouhodobého průměru.

Jak se bude míra sucha vyvíjet v příštích dnech, je podle webu obtížné předpovědět, protože počasí v nejbližších deseti dnech má být dynamické s přeháňkami či bouřkami. V takovém případě se srážky jen obtížně lokalizují a předpověď jejich intenzity se s každým novým výpočtem mění. V úterý to vypadalo, že příští týden přijde teplá vlna, kdy se teploty dostanou nad dlouhodobý průměr, ale podle informací společnosti Amper Meteo na twitteru z dnešního rána už modely teplou vlnu zploštily, teploty by se měly pohybovat na průměrných hodnotách a stále lze očekávat přeháňky a bouřky.

Zdroj: ČTK

Doporučujeme