Interaktivní expozice o vodárenství spojuje zábavu a odbornost

Hradecké vodárny dnes za přítomnosti primátora Hradce Králové slavnostně otevřely informační centrum vodárenství, interaktivní expozici o vodě v přírodě a průmyslu. Prostor expozice se nachází přímo v areálu hradeckých vodáren, v budově, v níž je umístěna i úpravna vody Orlice.

10 min. čtení

„Před mnoha lety vznikla první myšlenka přiblížit obor vodárenství široké veřejnosti od těch nejmenších až po tu odbornou. Před dvěma lety jsme se pak rozhodli využít tento prostor a vybudovat interaktivní expozici o vodě,“ přibližuje myšlenku Jiří Šolc, ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Hradec Králové. „Naše společnost finančně zajišťovala část stavební a společnost Královéhradecká provozní, a.s. pak grafické a obsahové zpracování interiéru. Celkové náklady tohoto projektu byly 15 milionů Kč.“

Prostor expozice se nachází přímo v areálu hradeckých vodáren, v budově, v níž je umístěna i úpravna vody Orlice,
v prostorách dnes již nepoužívaného vápenného hospodářství. Dnes tu namísto van s vápnem najdete nové informace o vodě v průmyslu i přírodě a také odpovědi na mnohé otázky: Jaká je cesta vody z přírody do kohoutku a zase zpět do přírody? Je složitější úprava pitné vody nebo čištění vody odpadní? Kdy se pitná voda dostala do hradeckých domácností? Vyzkoušet si můžete i zajištění pitné vody pro 150.000 obyvatel – dokážete plynule zásobovat obyvatele v době sucha, povodní i výpadku elektřiny?

Snažili jsme se celou expozici vytvořit tak, aby byla nadčasová, variabilní a podporovala v dětech i veřejnosti hravost, spolupráci a kreativitu. V prostorách výstavy se snoubí moderní technologie s přírodou,“ doplňuje Jakub Hanzl, generální ředitel Královéhradecké provozní, a.s. Pro nás má však prostor ještě jeden velký přínos a tím je možnost využít jej k pořádání vzdělávacích a odborných akcí pro naše zaměstnance, takový prostor nám dlouhodobě ve firmě chyběl,  dodává Jakub Hanzl.

V první místnosti, věnované vodě v přírodě, rostou květiny, které každá jiným, ale vždy zajímavým způsobem pracují s nedostatkem vody. V nepřítomnosti lidí se o ně stará automatizovaný závlahový a osvětlovací systém a ke každé vede tolik vody a světla, kolik je třeba. Květináče jsou umístěny na platformách, které byly opracovány stejně jako voda desítky a stovky let opracovává pískovec a odhaluje různé půdní vrstvy. To vše doplňují tři kooperativní hry až pro 7 hráčů a tajné nápisy na zdech.

Do druhé místnosti věnované vodě v průmyslu se symbolicky prochází skrz česle – jednoduchá „síta“, která oddělují přírodu od průmyslu a naopak. V přítmí místnosti je použita forma videomappingu na předpřipravené tapety, čímž vzniká efekt oživení statické informace dynamickou barevnou vrstvou. Jedna stěna se věnuje historii vodárenství Hradce Králové a okolí, druhá pak čistění vody před i po užití lidmi. Poslední stěna je věnována další kooperativní hře – simulaci dispečinku, který se nachází o patro níže. To vše se zrcadlí v unikátním napínaném podhledu, který docílí úplného pohlcení a obklopení diváka.

Při odchodu poslední místností, která je využívána jako přednáškový nebo promítací sál, se mohou účastníci prohlídky dozvědět, jak dobře si vedli v hraní her a řízení dispečinku oproti ostatním výpravám na výsledkové tabuli. K výtahu je potom spláchne ozvučený průchod využívající speciálních reproduktorů, které jsou slyšet pouze, pokud jsou přímo nad divákem, a ze kterých hraje skutečný zvuk odpadní stoky.

„Voda je zejména v posledních letech velmi diskutovaným tématem, což je dobře, jelikož je neustále třeba brát ohled na to, jak moc je důležitá a jak začíná být vzácná. Věřím, že v této nelehké době můžeme být stále vděční za to, že voda je tu s námi, že je jí máme prozatím, a to zdůrazňuji, dostatek. Připomínat si to můžeme i v rámci této výstavy, která v lidech jistě podpoří nejen zájem o vodárenství a moderní technologie, ale také zájem o přírodu, což je vlastně díky interaktivní expozici to nejlepší spojení. Zároveň nám ukazuje, že voda a způsob, kterým jsme jí zásobeni, je skutečně strategickou záležitostí, a po shlédnutí této výstavy nyní daleko jasněji vyvstává potřeba naučit se s vodou dobře hospodařit, tedy šetřit s ní,“ říká Alexandr Hrabálek, primátor Města Hradec Králové.

Interaktivní expozice by měla být přístupna veřejnosti v průběhu října, pro vzdělávání bude k dispozici nekomerčním způsobem. Rezervace návštěv budou probíhat online přes webové stránky vodáren.

 


Zdroj: redakce

Zdroj: redakce

Doporučujeme